۱۰ پرسش فعالان اقتصادی از نامزد‌ها

فرارو دوشنبه 04 تیر 1403 - 09:42
یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، گفت: بدون ارتباط با کشور‌های دیگر راه به جایی نمی‌بریم و برای شکوفا‌ شدن اقتصاد به بازار وسیع نیاز داریم که با این وضعیت ممکن نیست؛ با شرایطی که امروز برای برجام و FATF پیش‌آمده، گره به اقتصاد افتاده است.

تنها چند روز به انتخابات باقی مانده‌است و کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری تلاش دارند تا رای‌دهندگان را قانع کنند که سکاندار کارآمدی برای مهم‌ترین کرسی اجرایی کشور خواهند بود.

به گزارش اتاق ایران، در این بین کاندیدا‌ها روز گذشته (یکشنبه) را به تعامل با فعالان بخش‌خصوصی اختصاص‌داده بودند؛ قالیباف و پزشکیان به فاصله چند ساعت به اتاق ایران رفتند و با اعضای پارلمان بخش‌خصوصی دیدار و گفتگو کردند. همچنین پزشکیان و پورمحمدی به مجمع کارآفرینان ایران رفتند تا شنونده دغدغه‌های جمعی از تولیدکنندگان باشد. فعالان بخش‌خصوصی در نشست روز گذشته اتاق بازرگانی ایران ۱۰پرسش اساسی در مورد اقتصاد و تجارت ایران مطرح کردند. سوالاتی که برخی از آن‌ها با پاسخ صریح نامزد‌ها مواجه شد، بااین‌حال مهمانان اتاق ایران در پاسخ به برخی دیگر از سوالات مسیر کلی‌گویی و ابهام را در پیش گرفتند.

۱۰ سوال کلیدی

در سال‌های اخیر یکی از دغدغه‌های مهم بخش‌خصوصی اصلاح سیاست‌های ارزی کشور بود؛ بنابراین یکی از پرسش‌های مهم فعالان بخش‌خصوصی این بود که آیا این سیاست‌ها در دولت بعدی تغییری خواهد داشت؟ نوع واکنش دولت آینده به مساله فرار مغزها، شیوه تعامل دولت آینده با بخش‌خصوصی و میزان تعهد نامزد‌ها به رعایت قوانین از دیگر پرسش‌های اعضای پارلمان بخش‌خصوصی از نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

همچنین فعالان بخش‌خصوصی در مورد برنامه نامزد‌ها در مورد اصلاح نظام اداری کشور، نوع تعامل دولت با نسل جدید و برنامه آن‌ها برای رفع تبعیض جنسیتی، پرسش‌هایی را مطرح کردند. نقش دولت در حوزه فضای‌مجازی و مساله فیلترینگ، مسائل و چالش‌های زیست‌محیطی و سیاست‌های تجاری کشور، از جمله دغدغه‌های مهم فعالان بخش‌خصوصی بود که در رابطه با آن نامزد‌ها را مورد سوال قرار دادند.

لزوم توجه دولت به عدالت در آموزش و بهداشت

صبح روز یکشنبه مسعود پزشکیان، کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری مهمان مجمع کارآفرینان بود و در مورد دغدغه‌های نمایندگان بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور با آن‌ها گفتگو کرد. در این نشست فعالان اقتصادی با تشریح وضعیت اقتصاد کشور تاکید کردند که پزشکیان، در صورت پیروزی در انتخابات با چالش‌های جدی مواجه است. تولیدکنندگان تصریح کردند که راهکار خروج از وضع فعلی، اتخاذ تصمیماتی است که سخت، اما ضروری هستند. به گفته حاضران، مهم‌ترین تصمیمی که رئیس‌جمهور آتی با آن روبه‌رو است، مشخص‌کردن مسیر سیاست خارجی ایران در سال‌های آتی خواهد بود.

در ادامه جلسه پزشکیان طی سخنانی با تاکید به اینکه برای تدوین یک برنامه کارآ، تعامل و مشورت با فعالان بخش‌خصوصی ضروری است، گفت: سیاستگذاران باید با همکاری کارشناسان، بستری را برای فعالان بخش‌خصوصی فراهم کنند تا آن‌ها بتوانند اقتصاد را از وضع فعلی خارج کنند. او افزود: تدوین برنامه فرآیند ساده‌ای نیست. تدوین یک برنامه علمی نیازمند زمان، نیروی کارشناسی و تعامل با ذی‌نفعان است. برخی افراد که بدون طی‌کردن چنین فرآیندی، ادعا می‌کنند که برای اداره کشور برنامه دارند، با مردم صادقانه صحبت نمی‌کنند.

نمی‌توان برنامه نوشت؛ بدون اینکه صاحبان فرآیند در تدوین آن دخالت نداشته باشند، بنابراین فعالان اقتصادی می‌توانند نقش محوری در برنامه‌های اقتصادی ایفا کنند.

پزشکیان تاکید کرد: البته تدوین برنامه باید با توجه به تجربه جهانی و براساس ادبیات علمی صورت پذیرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه گفت: دولت باید در حوزه‌هایی که شکست بازار اتفاق می‌افتد، ورود کند.

او یکی از حوزه‌هایی که قابل واگذاری به بازار نیست را بخش سلامت دانست و افزود: نمی‌توان پذیرفت که کسی به دلیل فقر به درمان مناسب دسترسی نداشته‌باشد.

او آموزش را یکی دیگر از بخش‌هایی دانست که دولت باید در آن نقش‌آفرینی فعال داشته باشد.

پزشکیان در این رابطه گفت: باید عدالت آموزشی را تقویت کرد تا دانش‌آموزانی که در مناطق محروم تحصیل می‌کنند، بتوانند با سایر دانش‌آموزان رقابت کنند. در شرایط برابر است که رقابت معنا دارد. زمانی‌که یک گروه از همه امکانات بهره‌مند هستند و گروه دیگر به امکانات حداقلی دسترسی ندارند، اساسا رقابت معنایی ندارد.

پزشکیان تاکید کرد: برای اجرای هر سیاستی باید به اثر آن سیاست بر مردم توجه کرد. نباید تصمیماتی اتخاذ کرد که به بخشی از جامعه ضربات جبران‌ناپذیری وارد کند.

باید سیاست‌ها را تغییر دهیم

پزشکیان پس از حضور در جلسه مجمع کارآفرینان به اتاق بازرگانی ایران رفت.

اعضای پارلمان بخش‌خصوصی در این نشست دغدغه‌های خود را مطرح کردند و پزشکیان راهکار‌های خود برای برون‌رفت از وضع فعلی را ارائه کرد. ناترازی بودجه، مشکلات ناشی از مهاجرت نیروی کار متخصص، مشکلات زیست‌محیطی و مسائل مربوط به سیاست خارجی، دغدغه‌هایی بود که حاضران در جلسه به آن اشاره کردند.

پزشکیان در پاسخ به مسائل مطرح‌شده توسط فعالان اقتصادی گفت: توسعه صنعتی کشور در شرایط فعلی با محیط‌زیست رابطه ندارد و این مساله باعث ایجاد مشکل می‌شود. توسعه صنعتی نیازمند سند جامع و کارشناسی است. باید اتاق فکری تشکیل شود و در آن دولت از نگاه و تجربه بخش‌خصوصی استفاده کند و من هم می‌توانم این مسیر را در دولت پیگیری کنم. بدون مشارکت بخش‌خصوصی راه به جایی نمی‌بریم.

پزشکیان با اشاره به توسعه نامتوازن و گاه نادرست صنعت کشور، گفت: آیا وضعیت تهران و صنعت در آن مبنای علمی و توجیه علمی دارد و با همین شرایط فعلی راه به جایی می‌بریم یا باید به اصلاح صنعت کشور بپردازیم؟ شما به‌عنوان بخش‌خصوصی باید با دولت همکاری کنید و نقشه بکشید، از دانشگاه کمک بگیرید و از تجربه خارج هم استفاده کنید.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بدون ارتباط با کشور‌های دیگر راه به جایی نمی‌بریم. برای شکوفا‌ شدن اقتصاد به بازار وسیع نیاز داریم که با این وضعیت ممکن نیست. با شرایطی که امروز برای برجام و FATF پیش‌آمده، گره به اقتصاد افتاده است. ما کالا و مواد اولیه را گران می‌خریم و محصول و داشته‌های خودمان را ارزان می‌فروشیم. با این توجیه‌ها مشکل مملکت حل نمی‌شود.

او درباره وضعیت زنان گفت: ما باید بستر‌ها را فراهم کنیم تا زنان هم در این بستر رشد کنند. زنان باید کارشناس شوند. باید روند‌های پیشرفت زنان اصلاح شود.

او با تاکید بر اینکه باید از مسیر علمی حرکت کنیم، گفت: برای رسیدن به هدف باید آلترناتیو‌های مختلف داشته باشیم و چندین سناریو را با هم پیش ببریم.

پزشکیان ادامه‌داد: موانع را باید با روش‌های مختلف از میان برداشت و راه آن، گفتگو است. ما به‌همراهی و همکاری دانشگاه ها، انجمن‌های علمی و صنفی و زنان نیاز داریم تا با روش‌های علمی تغییرات را رقم بزنیم.

او افزود: درباره ساختار دولت، با نگاه به تجربه بین‌المللی جلو می‌رویم. در این نظام، وظیفه مسوولان و پاسخگویی او باید مورد‌توجه باشد. همین‌رویکرد را در اداره موفق هر واحد اقتصادی می‌بینیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین به صنایع آب بر و تاسیس آن‌ها در مناطق داخلی و خشک اشاره کرد و گفت: مسوول بروز این وضعیت همه ما هستیم. حال برای حل این معضلات باید بر مبنای نگاه‌های کارشناسی، با هم وارد عمل شویم. در این مسیر حتی در صورت نیاز باید از کارشناسان خارجی هم بهره ببریم تا وضعیت کشور را بهبود ببخشیم. همچنین باید نگاه خود به مسائل را تغییر دهیم.

پزشکیان تاکید کرد: می‌توان مشکلات را حل کرد، مشروط بر اینکه سیاست‌ها را تغییر دهیم. همه با هم باید قدم بردارند، اختلاف‌ها را کنار بگذارند و بدانند که تغییر در یک دهه‌اتفاق می‌افتد و ناگهانی صورت نمی‌گیرد.

پزشکیان با بیان اینکه بهتر‌شدن روابط خارجی و حل موضوع FATF را پیگیری می‌کنیم، تصریح کرد: برای کاسبان تحریم این مهم است که در فضای تحریم بمانیم و محیط را غیرشفاف نگه دارند. امروز می‌خواهیم این محیط را تغییر دهیم.

همه وعده‌های قالیباف

رئیس مجلس شورای‌اسلامی و کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، دیگر مهمان روز گذشته اتاق بازرگانی ایران بود. در این نشست قالیباف، پیش‌بینی‌پذیر‌کردن اقتصاد را برنامه محوری خود در حوزه اقتصاد دانست و تاکید کرد که اتاق‌های بازرگانی، اصناف، تعاون و دانشگاه‌ها تصمیم‌سازان واقعی هستند.

پیش از سخنان قالیباف، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با اشاره به لزوم حضور حداکثری مردم در انتخابات هشتم تیرماه، گفت: اتاق ایران محفل اقتصادی کشور است و آنچه در توان داشته‌باشد برای تعالی و توسعه کشور به‌کار می‌بندد.

صمد حسن زاده، در ادامه به مجموعه‌ای از چالش‌های پیش‌روی اقتصاد ایران اشاره کرد و افزود: نبود برنامه‌های حمایتی از تولید، تورم بالای ۴۰‌ درصد، نبود ناوگان حمل‌ونقلی استاندارد، تحریم‌ها، وضع مقررات خلق‌الساعه، نوسانات ارزی و... مشکلاتی هستند که اقتصاد ایران را تهدید می‌کنند.

رئیس اتاق ایران تصریح کرد: آمار می‌گوید ارزش افزوده فرآورده‌های نفتی در دنیا، میانگین ۱۲‌ درصد است. در ایران با وجود همه ظرفیت‌ها این رقم حدود ۸‌ درصد برآورد می‌شود، بنابراین لازم است با برنامه ریزی دقیق، سرمایه‌های موجود در کشور را بر اساس یک اعتمادسازی ملی وارد پروژه‌های بزرگ کنیم و به‌این‌ترتیب دیگر مردم نیازی به یارانه‌های توهین آمیز ندارند و اگر این روش را پیاده کنیم همه مردم درآمد‌های بالایی به‌عنوان سرمایه‌داران اصلی، کسب می‌کنند.

در ادامه نشست و پس از اظهارنظر فعالان اقتصادی، محمدباقر قالیباف، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: من اعتقاد دارم، هیچ کار غیرممکنی وجود ندارد و با شجاعت در تصمیم‌گیری، خیلی از پروژه‌ها قابل‌اجراست.

رئیس مجلس شورای‌اسلامی، ادامه‌داد: در حوزه حمل‌ونقل، ۷۰ درصد راننده‌ها، خودمالک هستند، این وضعیت در حوزه شهری، جاده‌ای، خودرو‌های سنگین، باری و صنعتی چنین است. متوسط عمر خودرو‌ها ۳۰ سال است، ولی برای خرید و تعویض خودرو‌های جدید، راننده شرایط مالی مناسبی ندارد و تورم روزبه روز وضعیت را بدتر کرده‌است. باید در این شرایط با جرات در تصمیم‌گیری، وضعیت را بهبود داد. باید تصمیم‌ها با منطق اقتصادی درنهایت به نفع راننده و مالک باشد تا به نفع اقتصاد کار کند.

قالیباف گفت: با تعویض خودرو‌های اسقاطی مابه التفاوت قیمت گازوئیل در کمتر از پنج سال جبران می‌شود. باید اجازه داد حوزه حمل‌ونقل از خدمات بعد از فروش استفاده کنند. ما باید رانت و بی عرضگی را در حوزه خودروسازی متوقف کنیم. همه کشور از این وضعیت ناراضی هستند. با این وضعیت، ما خودروساز نیستیم و خودروساز نخواهیم شد.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: در قدم اول باید اقتصاد را پیش‌بینی پذیر کنیم؛ یعنی باید اقتصاد را معطوف به هدف، قابل کنترل و برگشت پذیر کنیم. باید در بازتوزیع ثروت کشور فعال شویم و فشار اقتصادی را از روی مردم برداریم، پس آنچه نیاز است، رشد اقتصادی است.

قالیباف حرکت در بن بست را یک اشتباه استراتژیک دانست و افزود: رئیس قوه مجریه تصمیم‌ساز نیست و فقط تصمیم‌گیر است. اتاق‌های بازرگانی، اصناف، تعاون، دانشگاه‌ها تصمیم‌سازان واقعی هستند.

او درباره روند سرمایه‌گذاری در کشور نیز گفت: باید مالکیت را به رسمیت بشناسیم و بدانیم سرمایه در جایی قرار می‌گیرد که در آنجا احساس امنیت کند.

این نامزد انتخاباتی، روند خصوصی سازی‌ها و واگذاری‌ها را غیرمنطقی و خلاف جهت سرمایه‌گذاری ارزیابی کرد و افزود: دولت باید متوجه سرمایه‌ها و دارایی‌های مردم باشد؛ چراکه مردم اگر احساس کنند که سرمایه آن‌ها در امنیت نیست، آن را در اختیار اقتصاد قرار نمی‌دهند و داخل صندوق‌های امانات می‌گذارند.

قالیباف در ادامه سخنرانی خود به موضوع مذاکره و رفع تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: من موافق مذاکره برای رفع تحریم هستم و مذاکره را نوعی مبارزه می‌دانم، اگر در داخل برای تولید و اقتصاد تصمیم درستی بگیریم، می‌توانیم تحریم را حل کنیم.

او ادامه‌داد: باید با دشمن درست مذاکره کرد. حوزه دستگاه دیپلماسی اهمیت دارد و باید مشکلات را حل کرد.

من این موضوع را در ابعاد مختلف تجربه کرده ام. باید اقدام در مقابل اقدام انجام شود. نمی‌شود ما گام‌هایی را در عرض یک هفته برداریم، ولی آن‌ها ما را چند سال‌معطل نگه دارند.

قالیباف تاکید کرد: اگر سرمایه داخلی را نتوانیم جذب کنیم، هیچ سرمایه‌گذار خارجی، حتی سرمایه ایرانیان خارج کشور را نمی‌توانیم جذب کنیم. چه ایرادی دارد که صندوق سرمایه‌گذاری ارزی تاسیس کنیم و سود آن هم به ارز پرداخت شود؟

او ادامه‌داد: باید امید را در جامعه زنده کرد. حوزه دانش‌بنیان فرصت جدیدی است که باید از آن استفاده کرد. دولت نباید قیمت‌گذاری دستوری کند.

اتاق‌های سه گانه هم باید پاسخگو باشند و بازار را تنظیم کنند. قالیباف افزود: تورم جامعه را بداخلاق می‌کند؛ به جای تولید با تورم، قمار بازی راه می‌افتد. تولیدکننده هم اخلاق و هم سرمایه خود را از دست می‌دهد و این تاثیر تورم لجام گسیخته بر اخلاق کسب‌وکار است. باید این موارد را حل کرد.

او با بیان اینکه از محل تورم به جای تولید، مالیات می‌گیریم، افزود: این مساله تبعاتی برای جامعه دارد و سرمایه داخلی پای کار تولید نمی‌آید. وقتی نتوانیم سرمایه داخلی را جذب کنیم، در جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم ناموفق خواهیم بود.

او درباره نرخ ارز هم گفت: قانون در مقوله نرخ ارز، از شناور مدیریت‌شده می‌گوید؛ نه تثبیت ارز. وضعیت امروز ارز به‌معنای رانت است. نوسان قیمت ارز باید قابل پیش‌بینی شود.

قالیباف ادامه‌داد: باید اقتصاد کشور بزرگ شود تا به سمت ثبات اقتصادی برویم. بین رشد تولید با مصرف انرژی ۵‌ برابر فاصله داریم. ما نسبت به استاندارد جهانی، ۲.۵‌ برابر مصرف می‌کنیم و باید هزینه‌ها را از محل کاهش مصرف جبران کنیم.

امروز قدرت گفتمان حرف اول را می‌زند

مصطفی پورمحمدی؛ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در نشست ویژه پیشران‌های اقتصادی عضو مجمع کارآفرینان ایران ضمن شنیدن دغدغه، پرسش‌ها، پیشنهادات و ملاحظات آن‌ها درخصوص مسائلی نظیر سرکوب قیمت‌های صادراتی، قیمت‌گذاری دستوری، تورم، ارز چند نرخی، عدم‌اجرای صحیح قوانین، ترمیم روابط بین‌الملل و فاینانس اظهار کرد: کشور اکنون از جنبه داخلی و خارجی در شرایط خاصی قرارگرفته‌است. من معتقدم که جمهوری‌اسلامی ایران جایگاه ممتاز تاریخی خود را به‌دست آورده و قدرت تاثیرگذاری پیدا کرده‌است.

وی با بیان اینکه ایران به دوران شکوه تمدنی خود نزدیک می‌شود، افزود: بخشی از برخورد‌ها و کشمکش‌ها؛ در واقع تعارض‌های تمدنی است تا بازیگر جدیدی در عرصه جهانی بروز و ظهور نکند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح کرد: دنیا در حال تحولات تمدنی عمیق است. دنیای ارتباطات به‌هم متصل است و دیگر قدرت نظامی و اقتصادی را نمی‌توان به سایرین دیکته کرد. امروز قدرت گفتمان (قدرت نرم) حرف اول می‌زند کما اینکه در توفان القصی و موج جدید جوانان شاهد این امر بودیم.

پورمحمدی با بیان اینکه دنیای آینده متفاوت خواهد بود، افزود: این روز‌ها طراحان مدیریت جهانی به این مساله توجه ویژه‌ای دارند.

ما نیز می‌توانیم به‌عنوان یک بازیگر جدی در این عرصه مطرح باشیم کما اینکه تاکنون گام‌های مثبت و متعددی را برداشته‌ایم، لذا ما باید این موارد را در ذهنیت و تحلیل‌هایمان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه رویکرد مدیریتی داخلی ما فهم ارزش تولیدشده‌ای که انقلاب اسلامی، رهبری و مردم ایجاد‌ کرده‌اند را ندارد، گفت: ما در این‌خصوص اصطلاحا خودمان را قفل کرده‌ایم. ما اکنون به‌عنوان یک هم آورد جهانی از مذاکرات دیپلماتیک ترس داشته و نگرانیم، درصورتی‌که همه دنیا از ما می‌ترسند و نگرانند.

پورمحمدی با اشاره به اینکه ما جسارت برخورد را نداریم، افزود: ما اکنون در موضوعاتی از قبیل برجام و FATF واهمه داریم، در صورتی که ما دارای دیپلمات و قدرت استدلال هستیم.

منبع خبر "فرارو" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.