رشد اقتصادی در دولت سیزدهم ۹ برابر دهه ۹۰ شد

خبرگزاری مهر دوشنبه 04 تیر 1403 - 13:53
رییس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه نرخ رشد نقدینگی نیز از ۴۲.۸ درصد به ۲۴.۳ درصد رسیده است، گفت: متوسط رشد اقتصادی در دولت سیزدهم ۹ برابر متوسط رشد دهه ۹۰ بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر محمدرضا فرزین در نشست مشترک با سخنگوی دولت که امروز در محل ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: متوسط رشد اقتصادی کشور در دهه ۹۰ (سال‌های ۱۳۹۱ تا پایان ۱۳۹۹) فقط نیم درصد بوده است. این در حالی است که متوسط رشد اقتصادی کشور در دولت سیزدهم (از نیمه دوم ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲) به ۴.۵ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی کشور در دولت سیزدهم نسبت به میانگین ۲۰ ساله کشور (۲.۷ درصد) هم بسیار بیشتر بوده است. همچنین متوسط رشد اقتصادی بدون نفت در دولت سیزدهم نسبت به دهه ۹۰ بیش از ۳ برابر و رشد بخش صنعت بیش از ۹ برابر شده است. همچنین رشد تشکیل سرمایه ثابت که در دهه ۹۰ منفی ۷.۱ درصد بود در دولت سیزدهم به مثبت ۶.۴ درصد رسیده است.

وی تصریح کرد: نرخ رشد نقدینگی نیز از ۴۲.۸ درصد به ۲۴.۳ درصد رسیده که پایین‌تر از نرخ هدف‌گذاری بانک مرکزی (۲۵ درصد) است. در واقع دولت در زمینه اجرای سیاست‌های پولی، بانکی و ارزی موفق عمل کرده است.

کاهش نرخ تورم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در دولت شهید رئیسی هرچه به پایان نزدیک شدیم شرایط بهتر شده و تورم کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: تورم سالانه ۱۶ درصد و تورم نقطه‌به‌نقطه ۱۹.۹ درصد کاهش یافته است. همچنین بر اساس محاسبات بانک مرکزی، نرخ ‎تورم نقطه به نقطه و نیز سالانه شاخص بهای مصرف‌کننده در اردیبهشت ۱۴۰۳ نسبت به شهریور ۱۴۰۰ به ترتیب به میزان ۱۹.۹ واحد درصد و ۱۶ واحد درصد کاهش داشته است. شاخص بهای سالانه تولیدکننده نیز در ابتدای دولت سیزدهم ۸۲.۶ درصد بوده و هم اکنون با کاهش حدود ۵۲ واحد درصدی به ۳۰.۳ رسیده است.

میانگین نرخ رشد اقتصادی دولت سیزدهم از تمام دوره‌ها بالاتر است

فرزین اعلام کرد: نرخ رشد ناخالص داخلی در دولت شهید رئیسی ۴.۵ درصد بوده که از میانگین تمام دوره‌های قبل بسیار بالاتر است. میانگین رشد صنعت نیز در ده سال ۰.۷ بوده و در این دولت ۶.۵ درصد شده است. میانگین رشد مصرف خصوصی در ده سال منفی ۰.۳ بوده است در این دولت ۶.۳ شده است. میانگین رشد تشکیل سرمایه منفی ۷.۱ بوده ۶.۴ شده است. متغیرهای بخش واقعی اقتصاد در این دوران فاصله زیادی با گذشته دارد.

روند کاهشی ضریب جینی

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، افزایش یارانه به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان درست است که اثر تورمی داشت، اما قدرت خرید خانوارها را رشد داد و این اقدام باعث کاهش ضریب جینی از عدد ۰.۳۹۳۸ در سال ۱۴۰۰ به ۰.۳۸۷۷ در سال ۱۴۰۱ شده است.

فرزین روند تحولات ‎ضریب جینی را تشریح کرد و گفت: به واسطه انواع سیاست‌های حمایتی مستقیم و غیرمستقیم دولت سیزدهم، روند توزیع درآمد در سه سال اخیر رو به بهبود بوده است؛ روند کاهشی قابل توجه شاخص ضریب جینی گواهی بر این واقعیت است.

افزایش ۱۴.۱ درصدی حجم معاملات مسکن در تهران

وی در ادامه تصریح کرد: تاکنون ۴۹۴ هزار فقره وام ودیعه مسکن پرداخت شده است. ۸۳۹ هزار فقره هم قرارداد منعقد شده است. خبر خوب دیگر اینکه در خردادماه امسال حجم معاملات مسکن در تهران ۱۴.۱ درصد نسبت به خرداد سال قبل افزایش پیدا کرده است. افزایش قیمت مسکن در تهران در خرداد ماه ۹.۷ درصد بوده در حالی که رشد قیمت‌ها در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۱ ۹۷.۷ درصد بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: صادرات نفتی و غیرنفتی در سه ماه ابتدایی سال جاری ۲۵.۵ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد رشد داشته است. تراز تجاری در سه ماه ابتدایی امسال ۱۱ میلیارد دلار مثبت بوده است.

کاهش نرخ بیکاری از ۱۲.۲ به ۸.۱ درصد

فرزین همچنین اظهار کرد: نرخ بیکاری از ۱۲.۲ درصد در سال ۹۷ به ۸.۱ درصد در سال ۱۴۰۲ رسیده و دائماً کاهش پیدا کرده است. بر اساس مطالعات انجام شده هر یک درصد کاهش در نرخ بیکاری نیاز به ایجاد ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار شغل دارد و این کاهش شدید نرخ بیکاری دستاورد بزرگی است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: جالب اینجاست که کاهش نرخ بیکاری همزمان با افزایش نرخ مشارکت در سال ۱۴۰۲ بوده است. نرخ مشارکت در سال ۱۴۰۲ به ۴۱.۳ درصد رسید و این در حالی است که این میزان در سال ۱۴۰۱ رقم ۴۰.۹ درصدی را ثبت کرده بود.

«ریال دیجیتال» چه مزایایی دارد؟

وی به ریال دیجیتال اشاره کرد و گفت: ریال دیجیتال در بستر دفتر کل یا DLT پیاده شده و کارایی حوزه نظارت بر پرداخت را برای بانک مرکزی افزایش می‌دهد و چون مستقیماً به کیف پول افراد واریز می‌شود، عملیات سیاست پولی را نیز تسهیل می‌کند. ریال دیجیتال ابزاری برای پدافند غیرعامل بشمار می‌رود و همچنین به کاهش آثار تحریم نیز کمک می‌کند. امروزه کشورهای مختلف به سمت تشکیل بلوک‌های CBDC حرکت کرده‌اند و اگر بتوانیم از ریال دیجیتال در حوزه تشکیل بلوک‌های CBDC استفاده کنیم، می‌تواند به کاهش آثار تحریم‌ها کمک کند.

فرزین تصریح کرد: از ریال دیجیتال در طرح ریال آفشور نیز استفاده خواهیم کرد. به زودی ریال آفشور را با روسیه شروع می‌کنیم و در خصوص سایر کشورها نیز تلاش داریم ریال آفشور را عملیاتی کنیم.

واردات ۷ هزار خودرو در فصل بهار

وی با اشاره به میزان واردات خودرو در سال جاری گفت: در سه ماه ابتدای امسال ۶ هزار و ٩٢۶ دستگاه خودرو به ارزش ١٣٧ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه به سال گذشته بسیار افزایش داشته است.

همبستگی ۷۰ تا ۹۰ درصدی تورم تولیدکننده و نرخ ارز نیمایی

رئیس کل بانک‌مرکزی در ادامه اظهار کرد: در دولت شهید رئیسی به دنبال آن بودیم اهمیت بازار غیررسمی را کاهش دهیم و بازار رسمی یعنی مرکز مبادله حاکم شود و نرخ آن مبنای علامت‌دهی شود.

وی گفت: همبستگی میان نرخ ارز حواله‌ای نیما و شاخص بهای تولیدکننده با ۶ ماه وقفه، در کالا ۷۰ درصد و در خدمات ۹۰ درصد است؛ این یعنی تولیدکننده بیش از اینکه از بازار غیر رسمی تأثیر بگیرد از شاخص قیمت نیما علامت می‎‌گیرد که نشانه موفقیت سیاست ارزی ما است.

منبع خبر "خبرگزاری مهر" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.