آیا سطح حمایت ۶۰ هزار دلاری بیت کوین حفظ خواهد شد؟

ارزدیجیتال دوشنبه 04 تیر 1403 - 18:11
احساسات منفی در بازار بیت کوین (BTC) پس از بازگشت قیمت به پایین‌ترین سطح ۶ هفته گذشته، به شدت افزایش یافته است. قیمت بیت کوین در حالی که به ۶۰ هزار دلار نزدیک می‌شود، با افت مجدد، خود را برای لمس پایین‌ترین سطح قیمتی در یک ماه گذشته آماده می‌کند. این ارز دیجیتال که از […] The post آیا سطح حمایت ۶۰ هزار دلاری بیت کوین حفظ خواهد شد؟ appeared first on ارزدیجیتال.

احساسات منفی در بازار بیت کوین (BTC) پس از بازگشت قیمت به پایین‌ترین سطح ۶ هفته گذشته، به شدت افزایش یافته است.

قیمت بیت کوین در حالی که به ۶۰ هزار دلار نزدیک می‌شود، با افت مجدد، خود را برای لمس پایین‌ترین سطح قیمتی در یک ماه گذشته آماده می‌کند.

این ارز دیجیتال که از زمان بسته شدن معاملات روزانه در ۲۴ ژوئن (۴ تیر) با افتی چشمگیر روبه‌رو شده، بار دیگر با عبور از سطح حمایتی کلیدی، صبر گاوها را به چالش می‌کشد. با نزدیک شدن به پایان ماه، این سوال مطرح می‌شود که آیا بیت کوین می‌تواند در این سطح قیمتی شکننده باقی بماند یا شاهد سقوط بیشتر خواهد بود؟

بیت کوین در مسیر نزولی خود، از چندین میانگین متحرک کلیدی عبور کرده و با سقوط به زیر سطح میانگین هزینه کل هولدرهای کوتاه‌مدت، آن‌ها را با ضرر مواجه کرده است. این موضوع نشان‌دهنده تضعیف موقتی تقاضا در بازار است و نگاه‌ها را به سمت نهنگ‌ها، به عنوان بازیگران کلیدی در این محدوده قیمتی پایین (که در بیش از یک ماه گذشته سابقه نداشته است)، جلب می‌کند.

عوامل متعددی در این هفته به نوسانات بیت کوین دامن خواهند زد، از جمله انتشار داده‌های مربوط به نرخ بیکاری ایالات متحده در ۲۸ ژوئن (۸ تیر)، تجدید نظر در ارقام تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه دوم و یک روز بعد، شاخص تورم مورد علاقه فدرال رزرو.

با توجه به کاهش قیمت بیت کوین در ماه ژوئن، بیت کوین برای آغاز روند صعودی قبل از بسته شدن کندل ماهانه و سه ماهه، چالش سختی پیش رو دارد.

کوین تلگراف (Cointelegraph) در گزارشی به بررسی چشم‌انداز فعلی قیمت بیت کوین و مهم‌ترین مسائلی که معامله‌گران در این هفته حساس برای بازار ارزهای دیجیتال در نظر دارند، می‌پردازد.

قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح خود در ۶ هفته اخیر سقوط کرد

قیمت بیت کوین پس از یک هفته نزولی ناامیدکننده، به پایین‌ترین سطح خود در ۶ هفته گذشته سقوط کرد و زیر ۶۱,۰۰۰ دلار رسید. این افت چشمگیر نگرانی سرمایه‌گذاران را قبل از بسته شدن کندل هفتگی و سه ماهه افزایش داده است.

چارت یک روزه بیت کوین

معامله‌گران نسبت به روند بیت کوین محتاط هستند. کریپتو اد (Crypto Ed)، تحلیلگر محبوب، در پستی در شبکه اجتماعی ایکس بیان کرد:

به نظر می‌رسد بیت کوین ضعیف‌تر از حد انتظار عمل می‌کند و ممکن است شاهد کاهش بیشتری باشیم.

او همچنین پیش‌بینی کرد که آلت کوین‌ها که تحت تاثیر افت بیت کوین قرار گرفته‌اند، می توانند تا ۲۰ درصد دیگر سقوط کنند.

ارزش بازار کلی آلت کوین‌ها

سطوح کلیدی برای بیت کوین درحال‌حاضر مشخص شده است. دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، تحلیلگر دیگر، سطوح حمایتی و مقاومتی را در محدوده معاملاتی چند ماهه بیت کوین ترسیم کرده است. او با اشاره به سطح بازگشتی طلایی فیبوناچی به عنوان نقطه کلیدی گفت:

اگر گاوهایی باقی مانده باشند که می‌خواهند این نقطه را به یک کف پایین‌تر تبدیل کنند، اینجا باید کارشان را انجام دهند.

چارت بیت کوین

داده‌ها نشان‌دهنده فشار فروش قابل توجهی هستند. طبق داده‌های کوین‌گلس (CoinGlass)، وب‌سایت رصد بازار، قیمت بیت کوین با عبور از سطح حمایتی ۶۲,۰۰۰ دلار، شاهد حجم قابل توجهی از معاملات لانگ (خرید) بود. در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۴۸ میلیون دلار از این معاملات لیکویید شده است.

با نزدیک شدن به پایان ماه و فصل، معامله‌گران منتظرند ببینند که آیا بیت کوین می‌تواند از این سطح حمایتی شکننده جهش یابد یا به روند نزولی خود ادامه می‌دهد.

نقشه لیکویید شدن سرمایه‌ها

سیل داده‌های اقتصادی کلیدی در راه است

هفته جاری برای بازارهای مالی، به ویژه برای ارزهای دیجیتال، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که شاهد انتشار انبوهی از اطلاعات اقتصاد کلان در نیمه دوم آن خواهیم بود.

انتشار داده‌های مربوط به تعداد متقاضیان بیکاری در آمریکا، تجدید نظر در تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه دوم و خروجی ماه مه شاخص قیمت مصرف شخصی (PCE) می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روند بازار ارزهای دیجیتال داشته باشد.

بازارهای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴ به طور خاص به داده‌های بیکاری حساسیت نشان داده‌اند. شاخص PCE نیز به عنوان معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای سنجش پیشرفت در مهار تورم شناخته می‌شود.  اگر خروجی این داده‌ها به طور قابل توجهی از پیش‌بینی‌ها در هر دو جهت (بالاتر یا پایین‌تر) منحرف شود، می‌تواند سیاست‌های فدرال رزرو را تحت تاثیر قرار دهد و به نوبه خود بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد.

تحلیلگران بازار منتظر انتشار این داده‌ها هستند. منبع خبری کوبیسی لتر (The Kobeissi Letter) در تحلیل خود اشاره می کند که هفته جاری انبوهی از داده‌های مهم برای جمع‌بندی سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴ وجود دارد.

متیو دیکسون (Matthew Dixon)، بنیانگذار و مدیرعامل پلتفرم رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال ایوای (Evai)، معتقد است که شاخص PCE می‌تواند بازار را غافلگیر کند و خروجی غیرمنتظره‌ای داشته باشد. او در صحبت با دنبال‌کنندگان خود در شبکه اجتماعی ایکس گفت:

بازار منتظر PCE در روز جمعه ۲۸ام است. این شاخص، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای سنجش تورم است. به نظر من خروجی این شاخص پایین‌تر از حد انتظار خواهد بود که به احتمال زیاد باعث افزایش قیمت بیت کوین، ارزهای دیجیتال، آلت کوین‌ها و سایر دارایی‌های پرریسک خواهد شد.

آخرین برآوردها از ابزار FedWatch گروه CME نشان می‌دهد که بازار همچنان معتقد است فدرال رزرو روند کاهش نرخ بهره را از سپتامبر آغاز خواهد کرد. این موضوع می‌تواند خبر مثبتی برای بازار ارزهای دیجیتال باشد.

اهداف Fed

با توجه به اهمیت این داده‌ها، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال باید به دقت آن‌ها را رصد کنند و در صورت نیاز، استراتژی‌های خود را به‌روزرسانی کنند.

بورس رکورد می‌زند، ارزهای دیجیتال در رکود! چرا؟

در حالی که شاهد رشد چشمگیر بازار سهام و ثبت رکوردهای جدید توسط شاخص اس اند پی ۵۰۰ (S&P500) هستیم، ارزهای دیجیتال روندی کاملاً برعکس را تجربه می‌کنند و با افت قیمت روبه‌رو شده‌اند. این موضوع تعجب بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار را برانگیخته است، چرا که در گذشته همبستگی مثبتی بین این دو بازار وجود داشت.

تحلیلگران دلایل مختلفی را برای این پدیده ارائه می‌دهند:

کاهش ریسک‌پذیری بازار: به نظر می‌رسد با وجود افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، تمایل سرمایه‌گذاران به دارایی‌های پرریسک مانند ارزهای دیجیتال کاهش یافته است. در مقابل، بازار سهام با وجود نوسانات اخیر، همچنان به عنوان مقصدی امن‌تر برای سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود.

کاهش نقدینگی فدرال رزرو: یکی از عوامل کلیدی رشد بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های گذشته، تزریق نقدینگی توسط فدرال رزرو به بازار بود. با کاهش این نقدینگی، شاهد افت قیمت در این بازار هستیم.

عدم پذیرش گسترده: ارزهای دیجیتال هنوز در مراحل ابتدایی پذیرش خود هستند و بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی هنوز به آن‌ها اعتماد ندارند. این موضوع باعث می‌شود که در شرایط نوسان بازار، ارزهای دیجیتال بیشتر تحت تاثیر قرار بگیرند.

آیا سطح حمایتی ۶۰ هزار دلاری بیت کوین حفظ خواهد شد؟

با این‌حال، برخی از تحلیلگران معتقدند که این افت قیمت موقتی است و بازار ارزهای دیجیتال در آینده دوباره روندی صعودی را تجربه خواهد کرد. آن‌ها به عواملی مانند افزایش کاربرد ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی و توسعه فناوری بلاک چین به عنوان دلایل این امر اشاره می‌کنند.

در نهایت، باید منتظر ماند و دید که روند بازار ارزهای دیجیتال در آینده چگونه خواهد بود.

نهنگ‌های بیت کوین در حال شکار

با نزدیک شدن قیمت بیت کوین به سطح حساس ۶۰ هزار دلار، این سوال در ذهن بسیاری از معامله‌گران و تحلیلگران مطرح می شود که آیا این سطح قیمتی برای نهنگ‌های بازار (دارندگان بیت کوین با سرمایه کلان) جذابیت خرید دارد یا خیر؟

در چند هفته گذشته، شاهد موارد متعددی از دستکاری در دفاتر سفارشات (Spoofing) بودیم که با هدف هدایت قیمت به سمت نقدینگی و ایجاد نوسانات مصنوعی انجام می شد.

اگرچه داده‌ها نشان می‌دهد که برخی از دسته‌های نهنگ‌ها در این سه ماهه بر دارایی‌های بیت کوین خود افزوده‌اند، اما این رویه در همه نهنگ‌ها یکسان نیست. همانطور که بیت کوین مونگر (Bitcoin Munger)، تحلیلگر محبوب در شبکه‌های اجتماعی، هفته گذشته اشاره کرد، روند انباشت بیت کوین توسط بزرگترین دسته از نهنگ‌ها با سایر دسته‌ها متفاوت است.

آیا سطح حمایتی ۶۰ هزار دلاری بیت کوین حفظ خواهد شد؟

با این‌حال، با رسیدن قیمت به ۶۲ هزار دلار در این هفته، اعتماد به انباشت گسترده بیت کوین توسط نهنگ‌ها در حال افزایش است.

مارتی‌پارتی (MartyParty)، یکی دیگر از تحلیلگران بازار، در اینباره گفت:

کاملا واضح است که نهنگ‌ها از تعداد بی‌سابقه ای از این افت قیمت برای خرید استفاده کرده‌اند. اما حجم فروش، افت قیمت را که توسط بازارگردانان (که برای نهنگ‌ها کار می‌کنند) دستکاری می‌شود، توجیه نمی‌کند.

نمودار ارائه‌شده توسط کوین‌گلس، سفارشات اخیر نهنگ‌ها در جفت‌ارز معاملات دائمی بیت کوین/تتر (USDT) در صرافی بایننس (Binance) را نشان می‌دهد.

آیا سطح حمایتی ۶۰ هزار دلاری بیت کوین حفظ خواهد شد؟

در همین حال، داده‌های پلتفرم تحلیل زنجیره‌ای کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان‌دهنده افزایش ورودی وجوه به آدرس های انباشت از ۲۰ ژوئن است.

این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده افزایش تمایل نهنگ‌ها به خرید بیت کوین در سطوح قیمتی فعلی باشد.

آیا سطح حمایتی ۶۰ هزار دلاری بیت کوین حفظ خواهد شد؟

بازار ارزهای دیجیتال در چنگال ترس و ناامیدی

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال در ۲۴ ژوئن به ۵‍۱ از ۱۰۰ رسید که نشان‌دهنده نزدیک شدن به پایین‌ترین سطح خود در سال ۲۰۲۴ است. این افت شاخص، علی‌رغم کاهش ناچیز ارزش کل بازار از نظر درصدی، از نظر احساسی در بازار بسیار حائز اهمیت است.

تنها یک هفته پیش، این شاخص در محدوده طمع شدید” قرار داشت، اما اکنون به سرعت به سمت ترس حرکت می‌کند.

آیا سطح حمایتی ۶۰ هزار دلاری بیت کوین حفظ خواهد شد؟

موسسه تحقیقاتی سنتیمنت (Santiment) در ۲۰ ژوئن، زمانی که قیمت بیت کوین حدود ۶۵ هزار دلار بود، به وجود نوعی ترساندن نادر در بین فعالان بازار بیت کوین اشاره کرد. این موسسه در پستی در شبکه اجتماعی ایکس اظهار داشت:

حاکم شدن ترس و بی‌علاقگی بر بازار بیت کوین با قیمت بین ۶۵ تا ۶۶ هزار دلار، یک رویداد نادر است. این سطح طولانی از احساسات منفی (FUD) در حالی است که معامله‌گران همچنان در حال تسلیم شدن هستند.

سنتیمنت همچنین افزود:

خستگی معامله‌گران بیت کوین همراه با انباشت بیت کوین توسط نهنگ‌ها (هولدرهای کلان) به طور کلی منجر به جهش‌هایی می‌شود که به صبوران پاداش می‌دهد.

این جو منفی، از دید معامله‌گران باتجربه نیز پنهان نمانده است. جلی (Jelle)، یکی از این معامله‌گران، وضعیت را روز به روز بدتر شدن توصیف کرد. او در حساب شبکه اجتماعی ایکس خود نوشت:

به نظر می‌رسد نوسانات بازار دقیقا همان کاری را انجام می‌دهد که باید انجام دهد: تا حد امکان افراد بیشتری را قبل از شروع روند صعودی به بالاترین قیمت تاریخی، از بازار خارج کند. ما همین الگو را در چرخه های قبلی هم دیدیم. این بار هم تفاوتی ندارد.

آیا سطح حمایتی ۶۰ هزار دلاری بیت کوین حفظ خواهد شد؟

اینکام‌شارکز (IncomeSharks)، معامله‌گری دیگر، استدلال کرد که این وضعیت بد نتیجه معامله کردن براساس احساسات است. او در پایان نتیجه گیری کرد:

احساسات بازار به این دلیل بسیار پایین است که مردم در شرایط سخت معاملات بیش از حد انجام داده‌اند و پول از دست داده‌اند.

منبع خبر "ارزدیجیتال" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.