اصولگرایان در چه شرایطی پیروز می‌شوند؟

فرارو دوشنبه 04 تیر 1403 - 19:16
رسول بابایی گفت: کلید انتخابات ۱۴۰۳ در دست آقای جلیلی است. آقای جلیلی رئیس‌جمهور نخواهد شد، اما می‌تواند رئیس‌جمهورساز شود؛ بنابراین اگر ایشان در دور اول به نفع آقای قالیباف کنار برود و قاطعانه از ایشان حمایت هم بکند، آقای قالیباف رئیس جمهور خواهد شد، در غیر این صورت آقای پزشکیان رئیس جمهور می‌شود.

رسول بابایی کارشناس کمپین‌های انتخاباتی و مترجم کتاب بازاریابی سیاسی، درخصوص ارزیابی نظرسنجی‌های انتخاباتی و تحلیل این نظرسنجی‌ها در پیش‌بینی آینده انتخابات در روزنامه فرهیختگان نوشت: وضعیت انتخابات، آرایش کاندیدا‌ها و نتیجه پیش رو از چند جهت قابل تحلیل است. یکی وضعیت نظرسنجی‌هاست و دیگری تقابل‌ها و دوقطبی‌ها و موج‌های اجتماعی است.

وقتی همه این موارد را می‌بینیم به یک مسئله روشن و متقن می‌رسیم که اگر اصولگرایان در دور اول روی آقای قالیباف اجماع کنند، امکان برد ایشان در همان دور اول بسار بالا و نزدیک به قطعیت خواهد بود.

اگر به هر دلیلی این اجماع صورت نگیرد، احتمال دو مرحله‌ای شدن انتخابات بسیار زیاد است و در صورت رفتن انتخابات به دور دوم، شانس پیروزی، بیشتر با آقای پزشکیان خواهد بود.

هم تقابل‌ها و هم نظرسنجی‌ها این مسئله را نشان می‌دهند که وقتی موضوع اجماع و کنار کشیدن یک کاندیدا به نفع کاندیدای دیگر مطرح می‌شود، باید این مسئله مهم را در نظر گرفت که چه میزان از رای کاندیدایی که قرار است کنار برود، به سبد مئتلفش خواهد رفت و چه میزان ممکن است به سبد رقیب برود که البته این موضوع هم با تحلیل نظرسنجی‌ها قابل فهم است.

علاوه بر این، در همین دور اول، اگر تقابل بین قالیباف و پزشکیان شکل بگیرد، در این فرصت کم، اصلاح‌طلبان امکان شیفت کردن دو قطبی‌ای که تا الان ساخته‌اند را نخواهند داشت.

الان دو قطبی آن‌ها حول پزشکیان-جلیلی و یا به عبارت بهتر بین ظریف-جلیلی شکل گرفته و اگر به صحبت‌های آقای ظریف دقت کنیم، دائم اسم آقای جلیلی را می‌آورد و می‌گوید اگر ایشان (جلیلی) به پاستور بود چه اتفاق خواهد افتاد و این پتانسیل بالایی برای بسیج پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان دارد، ولی اگر آقای جلیلی کنار بود، امکان اینکه دو قطبی با قالیباف با این شدت و قدرت شکل بگیرد کم خواهد بود و حتی اگر شکل بگیرد هم ممکن است اصلاح‌طلبان تضعیف بشوند.

کلید انتخابات ۱۴۰۳ در دست آقای جلیلی است. آقای جلیلی رئیس‌جمهور نخواهد شد، اما می‌تواند رئیس‌جمهورساز شود؛ بنابراین اگر ایشان در دور اول به نفع آقای قالیباف کنار برود و قاطعانه از ایشان حمایت هم بکند، آقای قالیباف رئیس جمهور خواهد شد، در غیر این صورت آقای پزشکیان رئیس جمهور می‌شود.

منبع خبر "فرارو" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.