عامل افزایش ابتلای جوانان به سرطان چیست؟

چهارشنبه 29 فروردین 1403 - 08:56
موارد سرطان روده بزرگ به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است و با افزایش ۵۰ درصدی تشخیص در میان بزرگسالان زیر ۵۰ سال در ایالات‌متحده از سال ۱۹۹۹ مشاهده شده است. علاوه بر این، انتظار می‌رود مرگ‌ومیر ناشی از این نوع سرطان در بین جوانان نیز تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۲ برابر افزایش یابد.
افزایش نرخ سرطان در بزرگسالان جوان با تسریع پیری مرتبط است.
 
افزایش هشداردهنده تشخیص سرطان در میان جوانان و افراد سالم همچنان معمای پزشکی گیج‌کننده است. طی ۲ دهه گذشته، ۳۰ درصد افزایش در موارد سرطان در افراد زیر ۵۰ سال ثبت شده است.
 
نکته قابل توجه این است که استرالیا با ۱۳۵ مورد به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر و نیوزیلند با نرخ ۱۱۹ مورد به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در این کشور، از نظر میزان تشخیص زودرس سرطان در سطح جهانی پیشتاز است.

تسریع پیری بیولوژیکی

محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس ممکن است توضیحی بالقوه برای این روند نگران‌کننده کشف کرده باشند. نتایج تحقیقات آنان نشان می‌دهد، افرادی که پس از سال ۱۹۶۵ متولد شده‌اند، در حال حاضر ۵۹ سال یا کمتر دارند و نشانه‌هایی از پیری بیولوژیکی بالاتر از سن تقویمی واقعی خود را نشان می‌دهند.
 
این مفهوم پیری بیولوژیکی تسریع شده به تخریب عملکرد سلولی اشاره دارد که بر توانایی آنها برای ترمیم و تولید مثل تأثیر می‌گذارد و به نوبه خود می‌تواند حساسیت به انواع سرطان‌ها ازجمله سرطان‌هایی را که بر ریه‌ها، دستگاه گوارش و رحم تأثیر می‌گذارند، افزایش دهد.
 
این تحقیق از داده‌های حدود ۱۵۰ هزار شرکت‌کننده و از ۹ نشانگر مبتنی بر خون برای ارزیابی سن بیولوژیکی استفاده کرد.
 
یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که خطر ابتلا به سرطان‌های تومور جامد در افرادی که پیری سریع‌تری دارند، ۱۷ درصد افزایش می‌یابد.
 
عامل افزایش ابتلای جوانان به سرطان چیست؟

نسل‌های جوان‌تر و سرعت پیری

سن بیولوژیکی بر خلاف سن تقویمی، ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند رژیم‌ غذایی، فعالیت بدنی، سلامت روان و استرس‌های محیطی باشد. رویی تیان، محقق ارشد این تحقیق گفت: شواهد نشان می‌دهد که نسل‌های جوان ممکن است سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد پیر شوند که احتمالاً به دلیل قرار گرفتن زودهنگام در معرض عوامل خطر مختلف است.
 
پیامدهای این تحقیق عمیق است و امکان استفاده از آزمایش خون و الگوریتم را برای شناسایی افرادی که به دلیل افزایش سن در معرض خطر بیشتر سرطان هستند، پیشنهاد می‌کند و به‌طور بالقوه توصیه‌های غربالگری را متحول می‌کند.
 
کارشناسان اظهار کردند که ما شاهد سرطان‌های بیشتر به‌ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش و سرطان سینه در افراد جوان هستیم.

علت تسریع پیری

کارشناسان بر این باورند که این افزایش سن ممکن است ناشی از طیفی از عوامل استرس‌زای مدرن ازجمله رژیم‌های غذایی ناسالم، سبک زندگی بی‌تحرک و سلامت روان ضعیف باشد.
 
عامل افزایش ابتلای جوانان به سرطان چیست؟

رژیم‌های غذایی ناسالم و سرطان روده بزرگ

تحقیق مرتبط، ارتباط بین اشکال تهاجمی سرطان روده بزرگ و افزایش سطح باکتری‌های خاص روده مرتبط با رژیم‌های غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده و قند را برجسته کرد. این کشف راه جدیدی را برای تشخیص زودهنگام افراد در معرض خطر بر اساس تجزیه و تحلیل میکروبیوم روده پیشنهاد می‌کند.
 
موارد سرطان روده بزرگ به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است و با افزایش ۵۰ درصدی تشخیص در میان بزرگسالان زیر ۵۰ سال در ایالات‌متحده از سال ۱۹۹۹ مشاهده شده است. علاوه بر این، انتظار می‌رود مرگ‌ومیر ناشی از این نوع سرطان در بین جوانان نیز تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۲ برابر افزایش یابد.
 
یافته‌ها بر نیاز فوری به درک عوامل افزایش سرطان در میان بزرگسالان جوان تاکید می‌کند و اهمیت راهبردهای پیشگیرانه و تشخیص زودهنگام را در پرداختن به این چالش بهداشت عمومی در حال ظهور نشان می‌دهد.
 
موارد سرطان روده بزرگ به‌طور قابل توجهی افزایش یافته و با افزایش ۵۰ درصدی تشخیص در میان بزرگسالان زیر ۵۰ سال در ایالات‌متحده از سال ۱۹۹۹ مشاهده شده است. علاوه بر این، انتظار می‌رود مرگ‌ومیر ناشی از این نوع سرطان در بین جوانان نیز تا سال ۲۰۳۰ دو برابر شود.
 
یافته‌ها بر نیاز فوری به درک عوامل افزایش سرطان در میان بزرگسالان جوان تاکید می‌کند و اهمیت راهبردهای پیشگیرانه و تشخیص زودهنگام را در پرداختن به این چالش بهداشت عمومی در حال ظهور نشان می‌دهد، با این حال، برای درک بیشتر ارتباط بین سن بیولوژیکی و خطر ابتلا به سرطان، به مجموعه متنوع‌تری از شرکت‌کنندگان نیاز است.
 
نتایج این تحقیق در نشست سالانه انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان در سال ۲۰۲۴ ارائه شده است.
 
منابع
earth.com
fox۵sandiego.com
https://fox۵sandiego.com/

منبع خبر "عصر ایران" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.