(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان

پنج شنبه 23 فروردین 1403 - 13:10
مصریان باستان برخی از مشهورترین بنا‌های تاریخی را در جهان ساختند که بسیاری از آن‌ها در اعصار باقی مانده اند.

در این نوشتار به معرفی ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان و تصاویر بنا‌های حیرت‌آور سنگی در ابعاد خیلی بزرگ در کشور مصر پرداخته‌ایم.

به گزارش تاریخ ما، مصر باستان یکی از بزرگترین تمدن‌هایی است که جهان تا به حال دیده است، مصریان باستان برای هزاران سال بر نواحی پایین رود نیل حکومت می‌کردند، آن‌ها پس از ظهور یک پادشاهی متحد در حدود ۳۱۰۰ قبل از میلاد تا حدود ۳۰ سال قبل از میلاد که امپراطوری روم به مصر تسلط یافت، اهرام و معابد بزرگی در مصر بنا نهادند.

در طول این دوران طولانی و باورنکردنی، مصریان باستان برخی از مشهورترین بنا‌های تاریخی را در جهان ساختند که بسیاری از آن‌ها در اعصار باقی مانده اند.

بسیاری از بنا‌های تاریخی عظیم به خدایان مختلف یا خود فراعنه اختصاص داشت و با تزئینات غنی مانند مجسمه‌های چشمگیر و نقش برجسته‌های دقیق تزئین شده بودند.

نبوغ و مهارت مهندسی مصریان باستان چنان بود که بسیاری از این آثار باستانی شگفت انگیز هنوز پابرجا هستند، در اینجا نگاهی به شگفت انگیزترین بنا‌های تاریخی مصر باستان داریم.

معبد حَتشـِپسوت

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

معبد مردگان حَتشـِپسوت در فاصله نه چندان دور از دره مشهور پادشاهان مصر قرار دارد، این بنای عظیم و تقریباً مدرن در پای صخره‌های سر به فلک کشیده از کف بیابان به طور چشمگیری بنا شده است.

این معبد که برای فرعون زن «حَتشـِپسوت» که در سال ۱۴۵۸ قبل از میلاد درگذشت، ساخته شده است، دارای سه لایه تراس است که همگی با ستون‌های عظیم پوشانده شده‌اند.

زمانی که این معبد توسط باغ‌های سرسبز احاطه شده‌اند، با رمپ‌های بلند با نقش برجسته‌های رنگارنگ حیوانات، گیاهان و انسان‌ها که در کنار مجسمه‌های بزرگ اوزیریس دیده می‌شوند، به هم متصل می‌شدند.

هرم خمیده

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

هرم خمیده واقع در «دهشور» ۴۰ کیلومتری قاهره، بهترین مکان‌های دیدنی در مصر و دومین هرمی بود که توسط فرعون «سنفرو» ساخته شد، به طور مرموزی، این هرم با زاویه ۵۵ درجه از صحرا شروع می‌شود و سپس به طور ناگهانی به زاویه تدریجی ۴۳ درجه تغییر می‌کند.

یک تئوری معتقد است که به دلیل شیب زیاد زاویه اصلی، وزنی که باید به بالای محفظه‌های داخلی و گذرگاه‌ها اضافه شود، بزرگ شد و سازندگان را مجبور کرد که زاویه را در ادامه کار کمتر کنند.

این تنها هرمی در مصر است که پوشش بیرونی آن از سنگ آهک صیقلی هنوز تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است.

هرم جوزر

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

هرم پلکانی جوزر در گورستان «سقاره» اولین هرم ساخته شده توسط مصریان باستان بود، این بنا در قرن ۲۷ قبل از میلاد برای دفن فرعون «جوزر» توسط وزیر او «ایمهوتپ» ساخته شد.

این بنای باستانی به عنوان یک مستابای سنتی با سقف مسطح آغاز شد، اما در پایان سلطنت جوزر به یک هرم شش پله‌ای تبدیل شد و ۲۰۴ فوت (۶۲ متر) ارتفاع داشت، مانند مقبره‌های مستبای قبلی، اتاق‌های دفن هرم پله‌ای در زیر زمین و در پیچ و خم تونل‌ها پنهان شده‌اند.

معبد اقصر

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

معبد اقصر در کرانه شرقی رود نیل در شهر باستانی تبس واقع شده است و در سال ۱۴۰۰ قبل از میلاد در زمان پادشاهی جدید تاسیس شد، این معبد به سه خدای مصری آمون، موت و چونس تقدیم شده است.

معبد باستانی مرکز جشنواره Opet، مهم‌ترین جشنواره تبس در مصر باستان بود، در طول جشنواره سالانه مجسمه‌های سه خدا را در امتداد خیابان ابوالهول‌ها که ۲ معبد را به هم متصل می‌کنند، قرار می‌گرفتند.

ابوالهول بزرگ

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

ابوالهول بزرگ که در فلات جیزه قرار دارد، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بنا‌های تاریخی در جهان است، اما حقایق اساسی در مورد آن، مانند اینکه چه کسی الگوی صورت بوده، چه زمانی ساخته شده و توسط چه کسی، هنوز مورد بحث است؛ این بزرگترین مجسمه یکپارچه در جهان است اگرچه به طور قابل توجهی کوچکتر از اهرام اطراف آن است.

علی‌رغم شواهد و دیدگاه‌های متضاد در طول سال‌ها، دیدگاه سنتی مصر شناسان مدرن همچنان بر این باور است که ابوالهول در حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد توسط فرعون «خفره» سازنده فرضی هرم دوم در جیزه ساخته شده است.

هرم سرخ

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

هرم سرخ که توسط فرعون «سنفرو» ساخته شده است، اولین تلاش موفقیت آمیز جهان برای ساختن یک هرم “واقعی” با یک طرف صاف است، این هرم با ارتفاع ۱۰۴ متر، چهارمین هرم مرتفعی است که تاکنون در مصر ساخته شده است.

چیزی که امروزه هرم سرخ را خاص می‌کند، یکی کمبود جمعیت فلات جیزه در آن دوره و بی پاسخ ماندن علت ساخت بنا در آن منطقه و دیگری دسترسی نسبتاً غیرقابل امکان برای ورود به داخل آن، برعکس دیگر هرم‌های مصر است.

دره پادشاهان

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

دره پادشاهان دره‌ای در مصر است که برای مدتی نزدیک به ۵۰۰ سال از قرن ۱۶ تا ۱۱ قبل از میلاد، مقبره‌هایی برای پادشاهان و اشراف ممتاز پادشاهی جدید ساخته شده است.

این دره شامل ۶۳ مقبره و اتاق است که اندازه آن‌ها از یک گودال ساده تا یک مقبره پیچیده با بیش از ۱۲۰ اتاق متغیر است.

مقبره‌های سلطنتی با صحنه‌هایی از اساطیر مصر تزئین شده اند و سرنخ‌هایی از اعتقادات و آیین‌های تدفین آن دوره نمایش می‌دهند، به نظر می‌رسد که تمامی مقبره‌ها در دوران باستان باز شده و مورد سرقت قرار گرفته باشند و تنها مقبره معروف توت عنخ آمون از تخریب زیاد مقبره در امان مانده است.

ابوسمبل

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

ابوسمبل یک سایت باستان شناسی است که شامل دو معبد صخره‌ای عظیم در جنوب مصر در کرانه غربی دریاچه ناصر است، این معابد دوقلو در اصل در زمان سلطنت فرعون رامسس کبیر در قرن سیزدهم قبل از میلاد در دامنه کوه کنده کاری شده بود تا به عنوان یادگاری ماندگار برای خود و ملکه اش نفرتاری باشد.

این مجموعه به طور کامل در دهه ۱۹۶۰ برای جلوگیری از غرق شدن آن‌ها در طول دریاچه ناصر، مخزن عظیم آب مصنوعی که پس از ساخت سد بلند اسوان بر روی رودخانه نیل شکل گرفت، جابجا شد.

آن زمان یک تیم آلمانی مسئول انتقال این یادگار باستانی را برعهده گرفت که در نوع خود یکی از افتخارات مهندسان عصر حاضر به حساب می‌آید.

کَرنَک

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

به غیر از اهرام، محبوب‌ترین مکان برای بازدید در مصر، مجموعه معبد فریبنده کَرنَک است که در منطقه «اقصر» در سواحل رودخانه نیل قرار دارد، این مکان که در طی هزاران سال ساخته شده است، دارای همه چیز است، از ستون‌ها و کلیسا‌های عظیم تا پناهگاه‌های مجلل، ابوالهول و ابلیسک‌ها.

اگرچه ساخت و ساز در حدود ۲۰۰۰ قبل از میلاد آغاز شد، فرعون‌های بعدی شکوفایی خود را اضافه کردند و کارناک را اکنون به بزرگترین مکان مذهبی باستانی روی زمین تبدیل کردند، به این ترتیب، کاوش در منطقه باستان‌شناسی تجربه‌ای باورنکردنی با مناظر شگفت انگیزی مانند تالار بزرگ Hypostyle در معبد Amun-Ra است.

اهرام جیزه

(تصاویر) ۱۰ مورد از بزرگترین بنا‌های تاریخی مصر باستان///

مسلماً مشهورترین مکان دیدنی جهان، اهرام «جیزه» در حومه قاهره قرار دارد که به شن‌های بی‌پایان صحرا نگاه می‌کند، اهرام در جیزه در طول سه نسل ساخته شدند – توسط «خوفو»، سپس دومین پسر سلطنت او «خفره»، و «منکائوره»، هرم بزرگ خوفو قدیمی‌ترین و تنها بقایای عجایب هفتگانه جهان باستان است.

بیش از ۲ میلیون بلوک سنگ برای ساخت این هرم در طول یک دوره ۲۰ ساله در حدود ۲۵۶۰ قبل از میلاد استفاده شد، این هرم ۱۳۹ متری (۴۵۵ فوت) ارتفاع دارد و آن را به بزرگترین هرم مصر تبدیل کرده است، اگرچه هرم خفره در نزدیکی آن بزرگتر به نظر می‌رسد، زیرا در ارتفاع بالاتری ساخته شده است.

منبع خبر "فرارو" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.