چگونه در کودکان بازمانده از تحصیل انگیزه ایجاد کنیم؟

شنبه 25 فروردین 1403 - 10:15
یک مددکار اجتماعی با اشاره به دلایلی که کودکان از تحصیل مانده بیان می‌کنند، گفت: این دانش‌آموزان می‌گویند ما باید دوازده سال درس بخوانیم و نهایتاً وارد بازار کسب و کار شویم پس همین حالا درس را رها کرده و وارد بازار می‌شویم.

مددکار اجتماعی آموزش و پرورش گرگان، بی‌انگیزگی را مهمترین دلیل بازماندگی دانش‌آموزان از تحصیل دانست و در خصوص راهکار بازگشت دانش‌آموزان به مدارس توضیحاتی ارائه کرد.

زهرا نصیری در خصوص علت ترک تحصیل دانش‌آموزان به خبرنگار ایسنا اظهار کرد: دانش‌آموزانی که ترک تحصیل می‌کنند معمولاً هدف خود را از درس خواندن نمی‌دانند  و احساسشان این است که با درس خواندن نمی‌توانند به منبع درآمدی که باید در آینده داشته باشند، دست پیدا کنند.

وی با اشاره به دلایلی که دانش‌آموزان از تحصیل مانده بیان می‌کنند، گفت: این دانش‌آموزان می‌گویند ما باید دوازده سال درس بخوانیم و نهایتاً وارد بازار کسب و کار شویم پس همین حالا درس را رها کرده و وارد بازار می‌شویم.

روانشناس مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی همراز آموزش و پرورش شهرستان گرگان، فقر اقتصادی را یکی از دلایل بازماندن دانش‌آموزان از تحصیل برشمرد و افزود: برخی خانواده از سطح مالی بسیار پایینی برخوردار بوده و حتی برای تهیه لباس و لوازم التحریر فرزند خود با مشکل مواجه هستند که باید با حمایت مالی از این خانواده‌ها مانع از ترک تحصیل فرزندان آن‌ها شویم.

بازماندگی از تحصیل دانش آموزان میوه تلخ فقر مالی و فرهنگی خانواده‌ها

نصیری با بیان اینک فقر اقتصادی فقر فرهنگی را نیز به دنبال خود می‌آورد، گفت: متأسفانه برخی خانواده‌ها که با مشکل مالی روبرو هستند، به ادامه تحصیل فرزندان خود اهمیت نداده و ترجیح می‌دهند فرزندانشان با کار کردن درآمدی برای خود داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه بازگرداندن دانش‌آموزان از تحصیل جامانده و پیشگیری از این اتفاق ناخوشایند نیازمند تصمیمات کلان در سطح کشور است، گفت: معلمان مدارس باید با جذاب کردن فضای تحصیل در دانش‌آموزان ایجاد انگیزه کرده و مانع از ترک تحصیل آن‌ها شوند.

روانشناس مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی همراز آموزش و پرورش شهرستان گرگان با بیان اینکه به لحاظ قانونی دانش‌آموزان باید حداقل تا پایه نهم تحصیل کرده و کسی مانع از ادامه تحصیل آن‌ها نشود، گفت: در مورد کودکان از تحصیل مانده تا قبل از پایه نهم از می‌توان از طریق قانون و بهزیستی وارد عمل شویم اما این راهکار مؤثری نبوده و باید این مسأله ریشه‌یابی شود.

افزایش آسیب‌های اجتماعی با ترک تحصیل زودهنگام دانش‌آموزان

نصیری افزایش آسیب‌های اجتماعی را یکی از پیامدهای ترک تحصیل دانش‌آموزان برشمرد و افزود: دانش‌آموزانی که مدرسه ‌می‌روند حتی اگر اهل درس خواندن هم نباشند ساعاتی را در محیط امن و سالم می‌گذرانند اما دانش‌آموزان از تحصیل بازمانده از کنترل خانواده‌های خود خارج شده  و درگیر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نظیر دوستان ناباب و مواد مخدر می‌شوند.

وی با تأکید اینکه ترک تحصیل دانش‌آموزان کاهش سطح علمی کشور و افزایش آسیب‌های اجتماعی را در دراز مدت به همراه خواهد داشت، گفت: آموزش و پرورش باید همه ساله آمار دانش‌آموزان را از ثبت احوال گرفته و به این ترتیب دانش‌آموزان از تحصیل مانده را شناسایی و سپس از طریق بهزیستی برای بازگرداندن آن‌ها وارد عمل شود و در شرایطی که نیازمند فعاالیت قانونی باشد قوه قضائیه و دادگستری نیز وارد عمل می‌شود.

روانشناس مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی همراز گرگان با بیان اینکه بسیاری از دروسی که در حال حاضر در مدارس تدریس می‌شود متناسب با نیاز بازار کار نیست، گفت: باید فعالیت‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای را محدود به پایه دهم به بعد نکرده و آموزش‌های مهارتی را از همان دوران ابتدایی برای دانش‌آموزان داشته باشیم زیرا بسیاری از ترک تحصیل‌های ما در همان دوران ابتدایی اتفاق می‌افتد.

کارشناس مددکار اجتماعی با اشاره به اینکه اگر فعالیت‌های مهارتی را از همان دوران ابتدایی در مدارس آغاز کنیم دانش‌آموزان در کنار تحصیل، بازی با همسالان و کسب مدرک تحصیلی حرفه لازم برای ورود به بازار را نیز می‌آموزند، گفت: اگر دانش‌آموزان ما پس از کسب مهارت در سنین بالاتر وارد بازار شوند کمتر دچار آسیب‌های اجتماعی شده و برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود نیز موفق‌تر خواهند بود.

منبع خبر "عصر ایران" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.