شارژ مرحله سوم طرح ملّی «یسنا» امروز انجام می‌شود/ هر آنچه باید درباره طرح اهدای سبد غذایی رایگان به مادران دارای فرزند زیر ۲ سال بدانید

شنبه 05 اسفند 1402 - 14:20

طرح اهدای سبد غذایی رایگان به مادران دارای فرزند زیر ۲ سال، امروز وارد فاز بعدی خود شد؛ طرحی برای حمایت از مادران شیرده دهک یک درآمدی که نه در سراسر کشور، که تنها در 8 استان اجرایی شده است.

به گزارش «تابناک»، با تکمیل بستر دهک بندی اقشار جامعه در ماه های گذشته، سه طرح حمایتی در دستور کار دولت مردان قرار گرفته که شامل کالابرگ الکترونیک، طرح تغذیه کودکان دچار سو تغذیه و طرح یسنا یا طرح حمایت از مادران شیرده است. طرح هایی متفاوت که گروه های متفاوتی از جامعه را شامل می شود هرچند ممکن است برخی خانوارها شامل هر سه طرح هم باشند و در نتیجه هر سه یارانه درنظر گرفته شده بر اساس این طرح ها به حاسب سرپرست این خانوار واریز شود.

درباره طرح هایی سخن می گوییم که احتمالا کالابرگ الکترونیک مشهورترین شان است چراکه بالف بر 61 میلیون نفر را شامل می شود و اخیرا با اجرای طرح فجرانه، بیشتر در کانون توجه عموم قرار گرفته است. طرح هایی که جوان ترین شان طرح ملی یسنا است که با حمایت مالی بنیاد کرامت رضوی در زیرمجموعه آستان قدس رضوی اجرایی شده و از آنجایی که در گام های ابتدایی قرار دارد، هنوز به وسعت دو طرح دیگر نرسیده و دایره مشمولان آن محدودتر و البته خاص تر است.

یسنا طرحی است که در راستای اجرای ماده ۲۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و با هدف حمایت از آن دسته از مادران شیرده دارای فرزند زیر ۲ سال که در دهک یک درآمدی در هشت استان کم‌برخوردار قرار دارند، به اجرا در آمده است و بر اساس آن به این خانوارها سبد غذایی رایگان تخصیص داده می شود. طرحی که در استان های با بالاترین میزان محرومیت و نرخ باروری زیر ۲/۵ درصد به اجرا در آمده و امید می رود که در ادامه مسیر در سراسر کشور و برای مادران دهک یک درآمدی که دارای فرزند زیر 2 سال هستند، اجرایی شود و در گام بعد، شامل مادران دهک های 2 و 3 هم بشود.

بر اساس این طرح، مادران شیرده (دارای فرزند زیر ۲ سال) در دهک یک درآمدی در ۸ استان کهگیلویه و بویراحمد، خراسان‌جنوبی، ایلام، خراسان‌شمالی، گلستان، فارس، هرمزگان و لرستان، سبد رایگان غذایی مشتمل بر اقلام معین و مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان (شامل لبنیات، پروتئین، حبوبات و غلات) دریافت می کنند به این صورت که مبلغ سبد به حساب سرپرست خانوار واریز می شود و می توانند با مراجعه به فروشگاه های زیرمجموعه طرح کالابرگ، بدون پرداخت هزینه این سبد را دریافت نمایند.

طرحی نوپا که حالا در آستانه سومین ماه اجرا، از امروز واریز شارژ نوبت سوم آن در دستور کار قرار گرفته است. این خبری است که علیرضا عسگریان، معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر کار با اعلام آن می گوید: شارژ اول این طرح در پنجم دی‌ماه سال‌جاری برای بالغ بر ۲۲ هزار مادر دارای فرزند زیر دو سال در ۸ استان کم‌برخوردار انجام شده و شارژ مراحل دوم و سوم این طرح نیز برای حدود ۲۳ هزار مادر مشمول به ترتیب در روز‌های پنجم بهمن‌ماه و پنجم اسفندماه صورت پذیرفت.

وی با تاکید بر اینکه اعتبار کل طرح حدود ۱۱۰ میلیارد تومان بوده که به‌طور ماهیانه و به مدت ۶ ماه در بستر کالابرگ الکترونیکی به ۲۷ هزار مادر مشمول اختصاص خواهد یافت،می افزاید: شناسایی این دسته از مادران بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که بر اساس ساختار شبکه های بهداشت صورت می گیرد، به این صورت که مادران دارای کودک زیر 2 سال در 8 استان یاد شده شناسایی و اعلام می شوند و آن دسته از ایشان که در دهک یک درآمدی قراردارند، مشمول طرح می گردند و یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز می شود.

سازوکاری که در بعد تعریف سبد غذایی این طرح هم در نظر گرفته شده به این صورت که نظر به نیازهای بیشتر مادران شیرده، اقلام سبد بیشتر از سبد کالابرگ (که 11 قلم است) در نظر گرفته شده و افزون بر آن اقلام، سبزیحات و میوه و همچنین دانه‌های روغنی را هم شامل می شود تا ویتامین و پروتئین در سبد ارائه شده افزایش بیابد. بدین ترتیب سبد اهدایی در یسنا شامل ۱۶ قلم کالا است.

اما نظارت در این طرح به چه صورت است و چگونه پایش می شود که آیا یارانه تخصیصی در طرح یسنا صرف خرید همین اقلام شده است؟ این سوالی است که معاون وزیر در پاسخ به آن می گوید: یارانه تخصیصی در این طرح صرفا امکان استفاده در همین طرح را دارد به این صورت که تنها می توانند اقلام تعیین شده در سبد را با آن خریداری نمایند و قابل استفاده در خرید اقلام دیگر نیست. افزون بر این، از آنجایی که جامعه هدف در زیرمجموعه وزارت بهداشت و تحت نظارت شبکه بهداشتی قرار دارند، مدام پایش می شوند و در صورت عدم ایجاد تغییر، مراحلی مانند مذاکره در دستور کار قرار می گیرد و در نهایت در صورت عدم تغییر، یارانه آن خانوار قطع می شود.

نکته قابل توجه دیگر در این طرح، امکان ذخیره یارانه تخصیصی در طرح یسنا در صورت استفاده نکردن از آن به مدت دو ماه است به این صورت که اگر خانواری از این یارانه استفاده نکند، مبلغ آن به ماه بعد منتقل می شود و می تواند طی مدت دو ماه از زمان شارژ آن را استفاده نمایند. امکانی که در طرح کالابرگ الکترونیک وجود ندارد و در صورت عدم استفاده، در انتهای ماه صفر می گردد، اما در یسنا این گونه نیست و از این رو امید می رود که نتایج مثبت قابل توجهی به دنبال داشته باشد و توسعه آن در دستور کار قرار گیرد.

منبع خبر "تابناک" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.