باند پیچی درختان تهران

پنج شنبه 23 فروردین 1403 - 02:18
مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران گفت: عملیات باندینگ درختان معمولا در اواخر فصل زمستان و ابتدای بهار انجام می‌شود.

علی محمد مختاری در این باره توضیح داد: سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در راستای حفاظت از محیط زیست و درختان در برابر آفات و بیماری های موجود، اقدام به انجام مدیریت تلفیقی با آفات و بیماری ها(IPM) کرده که رویکرد گسترده ای است با این تعریف؛ در نظر گرفتن دقیق تمام تکنیک های موجود کنترل آفات و به کارگیری روش‌های مناسب با یکدیگر که مانع از توسعه جمعیت آفات می‌شود و آفت کش‌ها و سایر مداخلات را در سطوحی نگه می دارد که توجیه اقتصادی داشته باشد و مخاطرات محیط زیستی را کاهش داده یا به حداقل برساند. مبارزه تلفیقی بر رشد یک محصول سالم با کمترین اختلال ممکن در اکوسیستم های کشاورزی تاکید دارد و مکانیسم های طبیعی کنترل آفات را تشویق می کند.

استفاده از سموم ماندگار ممنوع

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: کلان شهر تهران در راستای حفاظت از محیط زیست، بیش از دو دهه است که استفاده از سموم ماندگار را ممنوع و مقابله با آفات و بیماری ها تنها از طریق مبارزه تلفیقی و مکانیکی و بیولوژیکی انجام می پذیرد و به صورت نادر در موارد حساس از سموم گیاهی استفاده می شود که برای عموم شهروندان و محیط زیست مضر نباشد.

او با اشاره به اینکه یکی از اقدامات در راستای پیشگیری و کنترل آفات به ویژه آفات چوبخوار و پوستخوار (مثلا روی پایه های نارون و کاج)، آفات خاکزی (انواع کنه) اجرای عملیات باندینگ درختان است، ادامه داد: تنه درختان به علت داشتن شیارها و برجستگی‌ها و ترک‌ها محل خوبی برای زمستان‌گذرانی آفات و قارچ هاست. علاوه بر اینکه در برخی مکان‌ها خود شدت آفات نیز باعث ایجاد آسیب به تنه درختان و سوختگی آن می‌شود. ایجاد یک لایه محافظ بر روی تنه درختان، به صورت اصولی و علمی می تواند روش پیشگیرانه در راستای حفاظت از درخت باشد.

باند پیچی درختان تهران

نحوه باندینگ درختان

او با بیان اینکه عملیات باندینگ معمولا در اواخر فصل زمستان و ابتدای بهار انجام می شود، اظهار کرد: مواد مورد استفاده در باندینگ مشتمل بر قارچ کش، آفت کش،چسب گیاهی بی ضرر برای درختان(مانند لاتکس)،موارد نگهدارنده(همانند پودر کائولن) است که باید غلظتش طوری باشد که فرچه به صورت روان حرکت کند (نه خیلی غلیظ و نه خیلی رقیق) طوری که خلل و فرج تنه را بپوشاند.

مختاری ادامه داد: با توجه به اینکه رنگ سیاه عاملی برای جذب حرارت گرمایی و بالا رفتن دمای درخت است، توصیه نشده و از رنگ روشن استفاده می شود تا اشعه مضر ماورای بنفش را نیز منعکس نماید( تغییر رنگ گاها براساس میزبانی حشره آفت نیز انتخاب خواهد شد). لازم به ذکر است رنگ ایجاد شده بر روی تنه درختان نشانی از کنترل و نظارت بر وضعیت درختان از سوی سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران و اطلاع رسانی به شهروندان محترم است.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران گفت: یکی دو روز قبل از باندینگ می بایست تنه درختان کاملا آبشویی شده و عاری از هرگونه عامل مزاحم باشد. (آبشویی یکی دیگر از روش های پیشگیرانه است که سبب می گردد آلاینده ها و هر گونه قارچ و تخم حشرات به صورت کاملا بی ضرر از روی سطح گیاه شسته شود).پس از پاک کردن تنه و ترکیب مواد، عملیات در ارتفاع ۱ تا ۲ متر انجام می پذیرد. مناسب ترین فاصله با توجه به ارتفاع حرکتی آفت از طوقه به سمت سرشاخه ها ۱/۵ متر است( اگر در محیطی امکان آفتاب سوختگی تنه وجود داشته باشد، ایجاد پوشش تا ارتفاع ۲ متر هم ادامه خواهد یافت).

در طی عملیات باندینگ اگر در تنه درخت نشانی از حفره در سنوات قبل موجود باشد می بایست توسط خمیر مخصوص( آنتی تارلو) و آفت کش پُر و مسدود شود تا امکان تخمگذاری و استقرار آفت در آن محل کاملا منفی شود.

 

منبع خبر "افکار نیوز" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.