داریوش ارجمند: فکر می‌کنم در دهه آخر عمرم هستم

دوشنبه 14 اسفند 1402 - 15:02
آیین پاسداشت و تکریم هنرمندان پیشکسوت متولد اسفند ماه در حالی برگزار شد که حدود دو هفته به پایان سال باقی مانده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، صبح امروز ـ دوشنبه ـ ١۵ اسفند ماه مراسم تولد هنرمندان پیشکسوت اسفندماهی با حضور سید عزت الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در مجموعه باغ زیبا برگزار شد.

در این مراسم، سالروز تولد برخی هنرمندان پیشکسوت متولد بهمن ماه همچون علیرضا خمسه و محمدرضا شیری که در مراسم ماه قبل نیز حضور نداشتند جشن گرفته شد.

در این مراسم محمد حسن داورزنی مجسمه‌ساز، حسین اسرافیلی شاعر، منصور تام سن طراح فرش، سیاوش طهمورث کارگردان و بازیگر، رشید وطن دوست خواننده، رحیمعلی زریان شاعر، علی فریدونی عکاس، زهرا سعیدی بازیگر، کریم بهمنی نورپرداز، ذبیح الله احمدی زری باف، مهدی شمس نیکنام خواننده کر، نادر رجب پور بازیگر، عزت اله رمضانی فر بازیگر، آلبرت کوچوئی تهیه کننده و کارگردان رادیو و تلویزیون، ابراهیم پورمعمار معمار سنتی، حسین رحیم خانی کاریکاتوریست، سید محمد اسعد نقشبندی عکاس، مهربانو توفیق نوازنده سه‌تار، محمود نادعلی نویسنده، مجتبی احمدخان هنرمند تزیینات شیشه، احمد عزیز هنرمند تعزیه و خواننده کر، مهوش نیکخو، مهین نویدی یکتا، نظام الدین کیانی، مسعود لقا، علیرضا خمسه، مهدی طوسی، داریوش ارجمند و ... نیز حضور داشتند.

در ابتدای مراسم ویدیویی از هنرمندان پیشکسوت محمد سعید شریفیان، زهرا سعیدی، مهدی شمس نیکنام، علی فرامرزی، احمد عربانی که متولد اسفند ماه هستند به نمایش درآمد.

پخش این ویدیو البته با مشکلات فنی مواجه شد که در ادامه عباس عظیمی، مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در این زمینه گفت: به افتخار خودتان دست بزنید؛ ان‌شاءالله روزی جایی برای خودمان باشد که سیستمش هم جواب دهد.

عظیمی سپس با یادآوری خاطراتی از سال‌های گذشته، به ضایعه درگذشت فرزند یکی از هنرمندان پیشکسوت اشاره کرد و گفت: خداوند فرزند استاد رمضانی‌فر را رحمت کند. 

او با اشاره به عضویت جمعی از هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی در موسسه هنرمندان پیشکسوت، گفت: بیش از ۱۳۰ هنرمند صنایع دستی و سنتی را در عضویت موسسه داریم که با افتخار در خدمتشان هستیم و امیدواریم از حمایت‌های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برخوردار باشیم.

مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ادامه داد: با توجه به اینکه هرم سنی جمعیت ایران رو به پیشکسوت شدن می رود ضرورت دارد برای مراکز تفریحی و گردشگری امکاناتی ایجاد شود تا پیشکسوتان ما راحت‌تر بتوانند از این امکانات استفاده کنند. خوب است که در مجوزها، طرح و ایده مواردی مانند تعداد پله‌ها و ... لحاظ شود تا برای اقشار و به‌خصوص هنرمندان پیشکسوت کاربرد بیشتری داشته باشد. 

مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با اشاره به ویژگی‌هایی از سیدعزت الله ضرغامی در مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تصریح کرد: انتظار ما این است که شخصیتی چون ایشان، با ارزشی که برای هنرمندان قایل است، به احترام هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی گوشه چشمی به این موسسه داشته باشد.

او گفت: می‌خواستم برای ایشان خاطره هم تعریف کنم و به توجهمان به هنرمندان هنرهای سنتی اشاره کنم. ما برای دیدار با هنرمندان پیشکسوت صنایع دستی، به دورترین نقطه سیستان و بلوچستان رفته‌ایم. ما به روستایی در ایرانشهر رفتیم که آن جا خودرو حین حرکت به کف رودخانه گیر می‌کرد؛ می‌خواستیم خانم خاتون عظیمی ایرندکانی را ببینیم. چشمان ایشان سویی نداشت و آن جا حتی آب خوردن نداشتند؛ نشستیم و گفتیم خواسته‌های ایشان را برآورده کنیم. اما وقتی از آن خانه آمدیم بیرون فهمیدیم اشتباه داخل این خانه آمدیم، با این حال هنرمند سوزن دوز قهاری را پیدا کردیم و از طریق میراث فرهنگی برایش درجه یک هنری گرفتیم. ایشان پیش از فوت درجه یک را دریافت کرد. این خاطره را گفتم که بگویم ممکن است خانه استاد ارجمند نرفته باشیم اما تا سیستان و بلوچستان می‌رویم که یک هنرمند را ببینیم. 

عظیمی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی، به حضور جمعی از هنرمندان برای رای‌دهی در تالار وحدت اشاره کرد و گفت: این مملکت برای ماست و هر یک از ما عضوی از آن هستیم. موسسه‌ای به این کوچکی دارد خدمت می کند؛ در چنین شرایطی چطور می توان گفت در این مملکت خدمتی نمی شود. هر کسی در جای خودش خدمت می کند. این مملکت مشکلاتی دارد اما چرا اخبار مثبت این کشور دنبال نمی‌شود؟ چرا وقتی به مدار ۵۰۰ درجه فضا ماهواره می فرستیم کسی خوشحال نمی‌شود؟ بیش از ۲۰۰ شبکه فارسی زبان تلاش می‌کنند شما چیزی از اخبار خوشحال‌کننده نبینید.

او ادامه داد: خدا نکند به آن ور آبی‌ها امید ببندیم که می‌آیند و برای ما کار می‌کنند؛ آن‌ها حقوق می‌گیرند که ذهن ما را تخریب کنند. سن شما از نظر شناسنامه‌ای بالاست و دیدن این اخبار برای شما ناامیدی ایجاد می‌کند. بحث من سیاسی نیست، بحث من امید به آینده این نظام است. روزی چند پروژه در حال افتتاح است. ابر پروژه‌هایی افتتاح می شود، اصلا کسی می‌فهمد و خوشحال می‌شود؟  

او گفت: فضای مجازی پر از پیام‌های سیاه است. من آدمِ سیاسی نیستم و ۳۰ سال خدمت کرده‌ام. با این حال دلم می سوزد از اینکه دوست دارند ذهن شما را سیاه کنند و سیاه ببینید.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت گفت: در غزه یک جغرافیای زندان ایجاد شده است و حالا کار به جایی رسیده است که بمب می‌اندازند وسط کسانی که برای دریافت غذا تجمع کرده‌اند. در این شرایط هنرمندان پیشکسوت حداقل باید بگویند کشتن زن و بچه مردم بد است.

او با اشاره به ارایه بسته‌های نوروزی به هنرمندان پیشکسوت نیز گفت: بسته‌هایی برای نوروز تقدیم شما خواهد شد. یک هفته می‌خواستیم برنج را از جنوب به سمت تهران بیاوریم به دلیل بارش‌ها با چالش مواجه شده بودیم. تلاش بسیاری صورت گرفت و از همکارانم متشکرم که خدمتگزاران خوبی در کنار شما هستند. این برنامه برای هنرمندان پیشکسوت سراسر کشور است. البته هدیه هنرمندان پیشکسوت شهرستان‌ها را به صورت نقدی واریز می‌کنیم. تلاش ما این است که رضایتمندی همه عزیزان را به دست بیاوریم.

داریوش ارجمند، بازیگر دیگر سخنران این مراسم بود که اظهار کرد: آنچه که باقی می‌ماند همین سخن‌گفتن‌ها، محبت‌ها و … است. در سنی نیستیم که بخواهیم سیاسی‌بازی یا خودنمایی کنیم. برای ما ذات خدمت بدون چشم‌داشت مطرح است.

ارجمند افزود: من که فکر می‌کنم در دهه آخر عمرم هستم و اگر بتوانم کاری بکنم ارزشمند است. برای ما در این سن و سال تحت تاثیر آدم ۲۵ ساله و ۳۰ ساله مقیم کانادا قرار گرفتن بچگانه است. گنده لات‌هایش نتوانستند وای به حال این‌هایی که می‌دانیم دنبال چه چیزی هستند. 

او گفت: امید داشتن بسیار مهم است و به‌خصوص برای ما که فکر می‌کنیم همه چیز تمام شده؛ تا آخرین لحظه‌ای که زندگی می‌کنیم مسئولیم و در روزگاری که انسانیت وجود ندارد، باید کاری برای همدیگر انجام دهیم.

او نیز با اشاره به شرایط فعلی غزه گفت: دنیایی عجیب و غریبی است و فکر نمی‌کنم در تاریخ بشری روزگاری مثل امروز بوده باشد. هنرمندان شاخک‌های حساسی دارند. ما همچنان امیدواریم و بزرگ‌ترین امید در تشیع ظهور امام زمان است. می دانید که همه امید های پراکنده را در یک امید متعالی جمع کردند. این انتظار مفید و امیدبخش است. 

او با اشاره به جایزه هادی چوپان در بدنسازی گفت گچ کاری دیروز در کالیفرنیا جایزه بدنسازی‌ گرفت و آرنولد به او جایزه داد؛
ببینید امید چه می کند. او می گفت کیسه های گچ را برای تمرین های بدنسازی حمل می کرد.

ارجمند ادامه داد: امروز ما صاحب جسم خود نیستیم. بسیاری هستند که پس از مرگ جسم خود را وقف می کنند. این نشان می دهد آنچه که در اختیار ما قرار داده شده همه نعمت است.

در ادامه مراسم سیدعزت‌الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در مراسم حاضر شد.

ادامه دارد.

منبع خبر "خبرگزاری ایسنا" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.