هیتلر پدر ملت ایران را در می‌آورد!

سه شنبه 08 اسفند 1402 - 11:11
«متوجه مسائل کلی‌تر نبودیم؛ اینکه فرض کنید اگر سر و کله آقای آدولف هیتلر در کشور پیدا می‌شد، پدری از ملت شریف ایران درمی‌آورد {با خنده}آن سرش ناپیدا. این چیز‌ها را که آن موقع نمی‌فهمیدیم.»

علینقی‌عالیخانی وزیر اقتصاد دوره پهلوی درباره اثر هیتلر بر اقتصاد ایران در دهه بیست گفته بود که ابتدا نمی‌دانستند موضع‌گیری‌های هیتلر چه بلایی بر سر ایران می‌آورد؛ اما بعدها اثرش را به وضوح دیدند.

به گزارش دنیای اقتصاد، در این رابطه عالیخانی در گفتگویی قدیمی و پیش از مرگ جزئیات این ماجرا را شرح داده است:

اشغال ایران در شهریور ۱۳۲۰ باعث نشد شما شک کنید به تبلیغاتی که یک ایران رو به پیشرفت و امن و سربلند را نوید می‌داد؟

علینقی‌عالیخانی در پاسخ گفت: خب یک جنبه‌اش این بود، ولی جنبه دیگری هم داشت و آن این بود که آن‌ها آمدند کشور ما را اشغال کردند و نگذاشتند برویم جلو. دلیلش هر چه که بود؛ اینکه در سال اول جنگ، روسیه به کمک انگلستان و بعد آمریکا احتیاج داشت و به این ترتیب آمدند کشور را اشغال کردند. برای ما قابل قبول نبود که باید فدای این حرف‌ها بشویم به خصوص اینکه در آن دوره هیچ کداممان دل خوشی از روس یا انگلیس نداشتیم.

بنابراین ایرادی در اینکه از آلمان شکست بخورند، نمی‌دیدیم. متوجه مسائل کلی‌تر نبودیم؛ اینکه فرض کنید اگر سر و کله آقای آدولف هیتلر در کشور پیدا می‌شد، پدری از ملت شریف ایران درمی‌آورد {با خنده}آن سرش ناپیدا. این چیز‌ها را که آن موقع نمی‌فهمیدیم. فقط می‌دیدیم هیتلر با روسیه و انگلیس مخالف است و این‌ها هم که دشمن تاریخی ما بودند و خب حق هم داشتیم.

منبع خبر "فرارو" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.