چگونه دانشجوی دانشگاه کابل در سوریه به شهادت رسید؟

جمعه 17 آذر 1402 - 17:21
کتاب «مسکوی کوچک افغانستان» بر اساس زندگی «نجیبه اصغری» مادر «احمد شکیب احمدی» از شهدای لشکر فاطمیون است که به قلم معصومه حلیمی در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.

همشهری آنلاین- علی‌الله سلیمی: کتاب «مسکوی کوچک افغانستان» بر اساس زندگی «نجیبه اصغری» مادر «احمد شکیب احمدی» از شهدای لشکر فاطمیون است که به قلم معصومه حلیمی در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید. کتاب شرح زندگی و مشقت‌های بانویی است که به دلیل وضعیت متلاطم زندگی در زادگاهش، دایم در میان کشورهای افغانستان و پاکستان و ایران در سفر است و ابتدا اعضای خانواده‌اش را در جنگ‌های افغانستان از دست می‌دهد و در ادامه، احمد تنها پسرش را هم در راه دفاع از حرم حضرت زینب (س) فدا می‌کند. داستان از خانه کودکی نجیبه در کابل آغاز می‌شود و در ادامه به نسل‌کشی قوم هزاره و شهادت خانواده نجیبه می‌رسد و تا آن جا ادامه پیدا می کند که احمد تنها امید و انگیزه زندگی نجیبه تصمیم می‌گیرد برای حضور در جبهه سوریه درس و دانشگاه را در کابل رها کند و به ایران بیاید. در نهایت شهید شکیب احمدی در سال ۱۳۹۵ به سوریه اعزام می‌شود و دو سال بعد به شهادت می‌رسد. کتاب سراسر واگویه‌های مادرانه است که نگرانی و عشق یک مادر به تنها فرزندش را به تصویر می‌کشد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «سعی کردم چشم‌هایم را ببندم و بخوابم. اما هرچه به پلک‌هایم فشار آوردم خواب به چشمانم نیامد. کمی که از دردم کاسته شد، چشم گشودم. احمدم غرق کتاب بود. صدایش زدم احمد جان چه می‌خوانی؟ نمی‌خوای بخوابی؟

کتاب را بست و لبخند روی لبش آمد.

- زندگانی حضرت زینب(س).

از جایش بلند شد و به تختم نزدیک شد.

- مادر یک چیز جالب!

- چی مادرجان؟

- شما مثل حضرت زینب هم دختر شهید هستید، هم خواهر شهید.

کمی مکث کرد.

- ان شاالله مادر شهید هم می‌شوی.

دوباره درد به سرم چنگ انداخت. خشم تمام وجودم را پر کرد.

- احمد همین فردا با من بر می‌گردی! برو وسایلت را جمع کن.

خنده‌ی چاپلوسانه روی صورتش آورد و به من نزدیک شد. دست‌هایم را گرفت و بوسه باران کرد.

- مامان شوخی کردم. کو تا شهادت!!! شهادت لیاقت می‌خواد که ما نداریم.

فردای آن روز برگشتم، اما دلم را هم در حرم بانوی دمشق جا گذاشتم.»

چاپ اول(۱۴۰۲) کتاب «مسکوی کوچک افغانستان» در ۴۵ فصل، ۲۳۲ صفحه و با شمارگان ۱۲۵۰نسخه با قیمت ۱۴۵ هزار تومان از سوی انتشارات سوره مهر در تهران منتشر و در بازار کتاب در دسترس علاقمندان قرار دارد.

منبع خبر "همشهری آنلاین" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.