ترفندهایی برای پیشرفت و موفقیت در دوران بازنشستگی

چهارشنبه 02 اسفند 1402 - 01:58
شاید دوروبرتان افراد ۷۰ ساله‌ای را دیده باشید که در کلاس‌های ورزشی شرکت می‌کنند، سفر می‌روند یا حتی سرمایه‌گذاری‌های تجاری جدیدی را شروع می‌کنند، اما آنها چگونه این کارها را انجام می‌دهند؟

عادات روزانه‌ای وجود دارد که به کسانی که به دوران بازنشستگی خود می‌رسند کمک می کند که در زندگی خود پیشرفت کنند.

اگر کنجکاوید که بدانید این عادت‌ها چیست و چگونه می‌توانید آن‌ها را اتخاذ کنید تا دوران بازنشستگی خود را به زمانی برای رشد و هیجان تبدیل کنید تا افول، به خواندن ادامه دهید.

۱) فعالیت بدنی

آیا تا به حال توجه کرده اید که چگونه برخی از سالمندان با سهولت و انرژی بیشتری نسبت به دیگران حرکت می کنند؟ خب این تصادفی نیست. افرادی که در سال های بازنشستگی خود پیشرفت می کنند، فعال ماندن از نظر بدنی را مهم می دانند.

این فقط در مورد رفتن به باشگاه یا دویدن در ماراتن نیست (اگرچه این نیز عالی است)، بلکه در مورد گنجاندن حرکت فیزیکی در روال روزانه آنها است. یک پیاده روی صبحگاهی در پارک، یک شنا در بعد از ظهر یا حتی مجموعه ای از حرکات در خانه هم کافی است. کلید پیشرفت ثبات است.

به یاد داشته باشید، بدن ما برای حرکت ساخته شده است. فعال ماندن نه تنها به سلامت جسمانی بلکه به سلامت روانی ما نیز کمک می کند. بنابراین، چرا امروز این عادت را اتخاذ نکنید؟ هیچ وقت برای شروع دیر نیست.

۲) یادگیری مداوم

افرادی که در سال های بازنشستگی خود پیشرفت می‌کنند، مفهوم یادگیری مداوم را پذیرفته اند. آن‌ها می‌دانند که ذهن، مانند بدن، برای تیز و چابک ماندن نیاز به تمرین منظم دارد. این می تواند هر چیزی از خواندن یک کتاب، شروع به یک سرگرمی جدید یا حتی ثبت نام در یک دوره باشد. هدف این است که ذهن خود را فعال و درگیر نگه دارید.

این را به خاطر بسپارید: شما هرگز برای یادگیری چیزهای جدید آنقدر پیر نیستید.

۳) حفظ یک شبکه اجتماعی قوی

یکی دیگر از عادت های کلیدی که افرادی که در سال های بازنشستگی خود رشد می کنند دارند این است که آنها یک شبکه اجتماعی قوی دارند. آنها اهمیت ارتباط با دیگران را درک می کنند.

این فقط در مورد خانواده و دوستان قدیمی نیست، اگرچه آنها واقعاً مهم هستند. این افراد همچنین برای ملاقات با افراد جدید و ایجاد روابط جدید تلاش می کنند. این می تواند از طریق داوطلب شدن، پیوستن به باشگاه ها یا گروه های اجتماعی، یا شرکت در رویدادهای اجتماعی باشد.

فعال ماندن از نظر اجتماعی باعث ایجاد حس تعلق و حمایت عاطفی می شود. این کمک می کند تا از تنهایی و انزوا، که مسائل رایج در میان افراد مسن است، جلوگیری شود. اما بیشتر از آن، یک شبکه اجتماعی قوی همچنین می تواند ذهن ما را تحریک کند، ما را درگیر دنیای اطرافمان کند و حتی سلامت جسمی ما را بهبود بخشد. بنابراین، اگر می‌خواهید در سال‌های بازنشستگی خود پیشرفت کنید، به ساخت و نگهداری شبکه اجتماعی برای خود اهمیت بدهید.

ترفندهایی برای پیشرفت و موفقیت در دوران بازنشستگی

به یاد داشته باشید که ما انسان ها ذاتا موجوداتی اجتماعی هستیم. ما در تعامل و ارتباط با دیگران پیشرفت می کنیم.

۴) پیروی از یک رژیم غذایی متعادل

کسانی که در سال های بازنشستگی خود پیشرفت می کنند، اهمیت پیروی از یک رژیم غذایی متعادل را درک می کنند. آنها تمایل به خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات، پروتئین های بدون چربی، غلات کامل و چربی های سالم دارند. آنها درک می کنند که آنچه وارد بدن خود می‌کنند می تواند مستقیماً بر سطح انرژی، خلق و خو و سلامت کلی آنها تأثیر بگذارد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، رژیم غذایی سالم می تواند به پیشگیری از چندین بیماری مانند دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان کمک کند. اما این فقط در مورد مزایای فیزیکی نیست. مصرف یک رژیم غذایی متعادل می تواند چابکی ذهنی ما را نیز افزایش دهد.

برخی از غذاها برای تقویت سلامت مغز، بهبود حافظه و عملکرد شناختی مفیدند. بنابراین اگر قصد دارید در سال های بازنشستگی خود موفق شوید، به رژیم غذایی خود توجه کنید. این یک عادت ساده است که می تواند تغییرات قابل توجهی در زندگی شما ایجاد کند.

۵) پرورش ذهنیت مثبت

افرادی که در سال های بازنشستگی خود موفق می شوند یک سلاح مخفی دارند - پرورش ذهنیت مثبت. آنها از چالش های زندگی غافل نیستند و با فراز و نشیب های مشابه بقیه روبرو هستند، اما بر روی جنبه های مثبت زندگی تمرکز می کنند.

آنها همیشه سپاسگزار هستند، پیروزی های خود را جشن می گیرند – هر چقدر هم که کوچک باشند – و چالش ها را به عنوان فرصت هایی برای رشد می بینند تا شکست. این طرز فکر مثبت آنها را قادر می سازد تا چالش های زندگی را با انعطاف پذیری پشت سر بگذارند، سلامت عاطفی خود را حفظ کنند و از کیفیت زندگی بالاتری لذت ببرند.

پرورش ذهنیت مثبت عادتی است که هر کسی در هر سنی می تواند آن را بپذیرد. به یاد داشته باشید، زندگی ۱۰٪ آن چیزی است که برای ما اتفاق می افتد و ۹۰٪ نحوه واکنش ما به آن است. پس چرا مثبت اندیشی را انتخاب نکنیم؟

ترفندهایی برای پیشرفت و موفقیت در دوران بازنشستگی

۶) اولویت دادن به خودمراقبتی

در حالی که همه عاداتی که تا کنون در مورد آنها صحبت کردیم مهم هستند، یکی از آنها همه چیز را به هم مرتبط می کند - مراقبت از خود. افرادی که در سال های بازنشستگی خود پیشرفت می کنند می دانند که مراقبت از سلامت جسمی، روانی و عاطفی خود یک امر تجملی نیست، بلکه یک ضرورت است.

آنها در برنامه روزانه خود زمانی را برای فعالیت هایی در نظر می گیرند که آنها را جوان می کند. این می تواند هر چیزی باشد از حمام کردن آرام، مدیتیشن، خواندن کتاب، یا صرفاً نشستن در سکوت و تماشای طبیعت.

این در مورد گوش دادن به بدنتان و دادن آنچه که نیاز دارد است. این در مورد احترام به احساسات و اجازه دادن به خود برای استراحت و شارژ مجدد است. بنابراین به بدن خود گوش دهید، احساسات خود را گرامی بدارید و برای خود وقت بگذارید.

بهره گرفتن از سال‌های طلایی

به یاد داشته باشید این نکات در مورد ایجاد تغییرات کوچک و مداوم است که با این عادات هماهنگ باشد. اینها در مورد ایجاد یک سبک زندگی است که موجب رفاه و شادی شما می‌شود.

از قدم‌های کوچک شروع کنید. شاید ۱۵ دقیقه پیاده روی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید یا هر روز زمانی را برای یادگیری چیزهای جدید اختصاص دهید. شاید تماس با یکی از دوستان یا اعضای خانواده برای گپ زدن، یا تمرین شکرگزاری قبل از خواب باشد.

این تغییرات کوچک می تواند یک اثر موجی در زندگی شما ایجاد کند و در طول زمان منجر به دگرگونی های بزرگ شود.

و این را به خاطر داشته باشید - بازنشستگی پایان کار نیست. این تازه شروع یک فصل جدید است، فصلی که مملو از فرصت‌هایی برای رشد، اکتشاف و خودیابی است. این سالهای طلایی را در آغوش بگیرید. به هر حال سن فقط یک عدد است. آنچه واقعاً مهم است این است که چگونه زندگی خود را انتخاب کنیم.

پس لحظه ای فکر کنید – امروز چه گام هایی را برای موفقیت در سال های بازنشستگی خود برمی دارید؟

ترفندهایی برای پیشرفت و موفقیت در دوران بازنشستگی

 

 

منبع خبر "افکار نیوز" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.