گام اول فشار بر رژیم صهیونیستی قطع رابطه سیاسی و اقتصادی است

پنج شنبه 23 فروردین 1403 - 00:47
کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: رژیم صهیونیستی در تنگنا و در حال غرق شدن است و هر رابطه‌ای با آن تحت عنوان حافظ منافع و عادی سازی سیاسی تنها برای نجات آن و قطع رابطه با آن بستن شریان حیاتی آن است.

گام اول فشار بر رژیم صهیونیستی قطع رابطه سیاسی و اقتصادی است

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع تأثیر قطع روابط دولت‌های اسلامی با رژیم صهیونیستی میزبان جناب آقای سیدهادی سیدافقهی، کارشناس مسائل غرب آسیا و جناب آقای دکتر دکتر عباس خامه یار، کارشناس مسائل غرب آسیا بود.

سؤال: آقای سیدافقهی، در ابتدای راهبردی که رهبر معظم انقلاب در مورد کنشگری کشور‌های اسلامی در مقابل رژیم صهیونیستی از ابتدای جنگ تا الان بیان کردن مثل بستن شریان حیاتی رژیم صهیونیستی، قطع روابط سیاسی و اقتصادی حتی مقاومت، بسیج دنیای اسلام علیه این رژیم، این راهبرد چطور تا الان جلو آمده است، چقدر پیشرفت داشته است و چه توجیهی تا الان داشته است؟
سیدافقهی: همانگونه که استحضار دارید راهبرد حضرت آقا در غالب تقویت محور مقاومت است. چه با کشور‌هایی که در این محور فعالیت می‌کنند مانند سوریه، یمن و به نحوی گروه‌های مبارز لبنانی و در رأس آنها حزب الله لبنان است و همچنین گروه‌های مبارز عراقی تحت عنوان سازمان‌های اسلامی عراقی و همچنین مسئله بسیج ملت‌ها و حداکثر بهره برداری و مهندسی بکارگیری ظرفیت‌های مردمی در حمایت از هم محور مقاومت و هم قضیه فلسطین و گردان‌های مختلف فلسطینی چه حماس و جهاد اسلامی و دیگر گردان ها.

راهبرد رهبری در مقابله با رژیم صهیونیستی تقویت محور مقاومت است

منتها ما بایداول کشور‌های عربی و اسلامی را تصنیف کنیم، طبقه بندی کنیم ببینیم که اولویت حضرت آقا به کدام کشور‌ها است. برخی از کشور‌ها یا مستقیم در محور مقاومت هستند و هزینه هم می‌پردازند مانند سوریه و یمن مخصوصاً گروه‌های جهادی لبنان و عراق و ... یا اینکه حامی و همدل هستند مثل کشور‌های الجزایر و تونس و دیگر کشور‌ها که مستقیم خودشان را درگیر با مسئله با مبارزه با رژ یم صهیونیستی نمی‌بینند بنا بر اختلافات مختلف ولی همدل هستند مخصوصاً در موضع گیری‌های سیاسی، در موضع گیری‌های بین المللی در محافل بین المللی مخصوصاً نقش الجزایر را باید ستود، در جنگ حقوقی و در جنگ دیپلماتیک و بین المللی زمانی که عضو غیر دائم شورای امنیت بود، دو سه پیشنهاد قطعنامه‌ای داد، گرچه امریکایی‌ها متأسفانه با هم پیمانان انگلیس و فرانسه ناکام می‌گذارند خود همین فریاد فلسطین در قلب شورای امنیت و سازمان ملل، این می‌تواند یک ظرفیت بسیار خوبی باشد، حضرت آقا ناظر بر این ظرفیت‌ها هم هستند. بعد از آن می‌رسیم به کشور‌هایی که یا مستقیم عادی سازی کرده اند یا درحال عادی سازی هستند، مانند بحرین و امارات، سودان، مغرب و عربستان هم، من خودم دیدم یکی از مصاحبه‌های آقای امیرمحمد بن سلمان، خبرنگار سی ان ان از او پرسید فرآیند عادی سازی شما با اسرائیل به کجا رسید، گفت راه طولانی را ما طی کرده ایم و راه کوتاهی مانده است، این داستان برای قبل از عملیات هفتم اکتبر طوفان الاقصی است. بحمدالله با این عملیات و این خون‌های پاک به ناحق ریخته است، فعلاً یا مسکوت است یا متوقف شده است. خطاب حضرت آقا برخی از کشور‌های اسلامی که نمی‌خواهم نام ببرم و خودشان دارند رسوا می‌شوند، در شعار حمایت از مردم فلسطین ولی در عمل هنوز کشتی هایشان میوه های‌تر و تازه، لباس، سلاح، دارو و هرگونه نیازی که بازار صنعت در رژیم نیاز دارد دارد می‌رسد، گاز متأسفانه دارد به رژیم می‌رسد. خطاب حضرت آقا بیشتر به این حکام است، ملت‌های این کشور‌ها هم با فلسطین..


سؤال: ممنون از این تقسیم بندی که کردید و این مسیر را روشن کردید. آقای خامه یار شما چطور ارزیابی می‌کنید این کنشگری و این راهبردی که از ابتدای جنگ بخصوص تا الان طی شده است؟
خامه یار: همانطوری که جناب آقای افقهی توصیح دادند من فکر می‌کنم در دو مسیر می‌شود این را حداقل در میدان دید و ارزیابی کرد. یک بحث خود مسائل میدانی است، اوج این همبستگی، این وحدت رویه و این هماهنگی و فرماندهی را بین اجزاء و اعضای محور مقاومت ما شاهد آن هستیم، یک تقسیم کار فوق العاده‌ای شاهد هستیم و این تقسیم کار بسیار هماهنگ و منظم و دقیق است.

بعد از طوفان الاقصی وحدت میدان در محور مقاومت ایجاد شد

این شاید برای اولین اتفاق بیفتد به این شکل، ما قبل از هفتم اکتبر صحبت از ورود یک واژه جدید در ادبیات مقاومت را بار‌ها در اینگونه مصاحبه‌ها عرض کردیم و آن وحدت میدان‌ها یا اصطلاح خود دوستان وحدت ساعات بود، الان آن نماد عملی این وحدت میدان‌ها را ما می‌دانیم، این نقشی را که یمنی‌ها برای فشار اقتصادی و بعنوان یک راهبردی هم جنابعالی از آن یاد بردید، بستن آن رگه‌های حیاتی دشمن است، بحث اقتصادی مهم است، یمنی‌ها با قدرت تمام عهده دار این مسئولیت شده اند. بخش عمده زمین گیر شدن ارتش متجاوز در خود مرز‌های شمالی فلسطین اشغالی یعنی در جنوب لبنان است بالاخره بیش از یک سوم ارتش آنجا زمین گیر است و اگر دست اش آزاد بود و رها بود، طبیعتاً این کشتار را نسبت به فلسطینی‌ها هم در کرانه باختری و هم در غزه بیشتر اعمال می‌کرد. بحث‌هایی که آن بخشی که عراقی‌ها و جریان‌های مقاومت عراق بعهده گرفته اند، نقطه زن و نکته زن هستند و بسیار دقیق عمل می‌کنند. این در بخش میدانی به خوبی این وحدت میدان‌ها و هماهنگی و دقت فوق العاده این دفاع مقدس را می‌توانیم.


سؤال: آقای خامه یار، حامیان رژیم صهیونیستی چطور؟
خامه یار: در آن جبهه متأسفانه این نقش آگاهی بخشی و بالاخره توجیه ملت‌ها وجود دارد، ما اوج این خیز بلند ملت‌ها را در جای جای کشور‌های اسلامی شاهد هستیم. امروز قضیه فلسطین یک قضیه انسانی است، فراتر از جغرافیا، فراتر از مذهب، فراتر از قومیت و نژاد است و آثار آن هم در اروپا و امریکا به معنای واقعی بحث انسانی است. اما در کشور‌های اسلامی ما این خیز را شاید بخاطر فشار‌های دولت‌ها یک مقداری کنترل شده است ولی در عین حال متأسفانه بخشی از دولت‌هایی هم که جناب افقهی هم نام نبردند، اینها به صورت نیابتی دارند عمل می‌کنند. مصداق اینکه این همه کشور‌های اسلامی و عربی بنشینند، تصمیم بگیرند، قطعنامه بدهند، سخنرانی‌های آتشین داشته باشند، بعد قدرت رساندن حتی یک بطری آب یا یک جعبه دارو را به سرزمین‌های اشغالی و غزه نداشته باشند، و این صحنه‌ها را ما شاهد هستیم در فضای مجازی.


سؤال: آن جبهه مخالف دارد در همین زمان احتیاجات را به صهیونیست می‌رساند.
خامه یار: یا حرکت بعدی این حرکت خیز بلند شب‌های مبارک اردنی‌ها را می‌بینید که چگونه بسیج می‌شوند علی رغم آن فشار‌ها و دستگیری‌ها و می‌آیند و خواستار قطع روابط سیاسی حداقل با رژیم می‌شوند. اینها حقیقتاً اگر روزنه ای، یک شکاف کوچکی در این مرز‌ها ایجاد شود و این خیز بلند ملت‌های اسلامی و حرکت شان را به سمت سرزمین‌های اشغالی می‌بینید. الان مطالبه جدی ملت‌ها و جوانان این است که راه را باز کنید بگذارید ما خودخواسته به این سمت برویم و از هم پیشان مان از فلسطینی‌ها از مردم مظلوم دفاع کنیم و در برابر این نسل کشی بی سابقه است که واقعاً یک هولوکاست است بایستیم.


سوال: آقای دکتر سیدافقهی خوب بفرمایید، ما راجع به مصداق‌ها می‌خواهیم صحبت کنیم، بفرمایید برخی از این کشور‌های اسلامی خیلی خنثی عمل کردند و حتی در جبهه مقابل متاسفانه قرار گرفتند، این همراهی و حمایت خود ملت‌های مسلمان چقدر تاثیر دارد روی وحدت دولت‌های اسلامی؟
سیدافقهی: قطعا آزادی که در کشور‌های اروپایی است و حکام و جریان‌های احزاب و گروه‌ها که حساب باز می‌کنند روی مردم خودشان برای رای دادن، مثل جنگ سیاسی که الان پیشران انتخابات آمریکاست بین حزب جمهوری خواه و حزب دموکرات، خوب در کشور‌های عربی کمتر است این آزادی و در کشور‌های اسلامی یک قدری بیشتر هست.
متاسفانه برخی از کشور‌های عربی اجازه تظاهرات حتی نمی‌دهند به کسانی که تظاهرات می‌کنند زندان می‌کنند حتی ممکن است محکوم به اعدام بکنند.

ملت های کشورهای عربی آزادی کمتری برای تظاهرات علیه رژیم صهیونیستی دارند
برخی از کشور‌های حوزه جنوبی خلیج فارس، حالا یک تظاهرات خیلی خجولانه، خیلی اندک در کویت من رصد کردم، در قطر خیلی کم بود. در عمان ولی در بحرین و در امارات و عربستان سعودی هر کس تظاهرات بکنند سرب داغ توی حلقش می‌ریزند و این واقعا جای تاسف دارد.
ما کشوری که مهد اسلام و به هر جهت مکه و مدینه در عربستان سعودی و ما می‌بینیم انصارالله که خود همین انصارالله مورد ظلم واقعا شدید عربستان سعودی شد هشت سال جنگ بر علیه یمن، ما می‌بینیم علی رغم تمام جراحات مردم شریف یمن و رهبرشان جناب عبدالملک بدرالدین حوثی می‌گوید ما تا آخر در کنار مردم فلسطین می‌ایستیم تا رژیم صهیونیستی دست از نسل کشی و محاصره بردارد.
وقتی راه بر کالا‌ها و کشتی‌ها عازم بندر حیفا و ایلات می‌بندند یک جاده خاکی باز می‌کند عربستان سعودی و امارات سمت اردن و از اردن می‌گوید میوه‌ها و نیاز‌ها و کالا‌ها وارد فلسطین اشغالی می‌شود این یک مطلب، مطلب دیگر.


سوال: در مورد مصداق‌های می‌فرمایید
افقهی: مردم تکلیف خودشان روشن کردند و همان گونه که آقای خامه یار فرمودند حاضر هستند مردم، چه جوانان غیور کشور و کشور‌های دیگر والله آماده هستند بدون این که کسی از آن‌ها بخواهد، خودشان داوطلبانه حاضر هستند بروند و بجنگند ولی بعضی از کشور‌ها اجازه اظهار و همدردی با مردم مظلوم غزه و فلسطین نمی‌دهند بنابراین این تظاهرات رای ساز هست و این موج به هر جهت خود نام فلسطین داشتند دفع می‌کردند. معامله قرن برای چه بود؟ عادی سازی برای چه بود، برای این که چیزی به نام فلسطین نماند. کسی روش نشود که بگوید نام فلسطین و فلان. اما امروز حتی کسی جرات نمی‌کند راه حل دو دولت را مطرح کند. امروز تیتر و آدرس و عنوان اساسی در واقع مسئله فلسطین در اروپا شده است مسئله فلسطین.

امروز عنوان اساسی در اروپا مسئله فلسطین است
بسیاری مسایل روزمره را کنار گذاشتند و تظاهرات برای یاری مردم مظلوم فلسطین امیدواریم این پدیده در کشور‌های اسلامی بیشتر شود و بتوانند حکام خودشان تحت تاثیر قرار دهند. امام فرمودند اول مردم باید تکلیف شان را با حکام خودشان را روشن کنند و بعد بروند سراغ قدس شریف.


سوال: الان راهکار چیست برای تحقق بیانات رهبرمعظم انقلاب و به بیان دیگر چگونه و از چه راه‌های دیگر تاثیرگذاری روی کشور‌های اسلامی داشته و وحدت شان را در مقابل رژیم صهیونیستی بیشتر کنیم و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین؟
خامه یار: اساسا این سپر حمایتی را کشور‌های عربی تشکیل دادند برای رژیم صهیونیستی، بحث جاده را مطرح کردند، بحث‌های ردیابی همان موشک‌های یمنی‌ها را یا عراقی‌ها را، ردیابی کردند و قبل از این که وارد رژیم صهیونیستی، سرزمین اشغالی شود، خود در آسمان و همان جا متاسفانه ردیابی می‌شوند و زده می‌شوند این دیگر ورود آشکاری است. منتها آن چیزی که می‌فرمایید من فکر می‌کنم که رهبری هم از همان ابتدا روی همین مسئله تاکید داشتند، از ابتدای هفتر اکتبر که فرمایشاتی که داشتند و به صورت پراکنده در یک جمع بندی و به نظرمن دیپلماسی جمهوری اسلامی و دستگاه دیپلماسی ما هم در این مسیر دارد حرکت می‌کند، آن رفت و آمد‌های فشرده‌ای که وجود دارد، آن در بالاترین سطوح، در اجلاس‌ها، در گفتگو‌های چند جانبه، به خصوص در هماهنگی با اجزای محور مقاومت و در نشست‌هایی که در جای جای این کشور‌های حوزه مقاومت و اخیرا در تهران انجام شد با حضور دبیرکل جهاد اسلامی و آقای هنیه که ما از این فرصت استفاده کنیم و تسلیت عرض کنیم به ایشان به خاطر شهادت سه فرزندشان به همراه با سه فرزند خردسال فرزندان شان تسلیت عرض می‌کنیم این فاجعه بزرگی است.

گام اول تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی قطع رابطه سیاسی و اقتصادی است
به هر حال توی این چارچوب فشار بر دولت‌ها، خواستار ورود مردم برای ایجاد یک نوع فشار بر دولت‌های شان، ملت‌های کشور‌های اسلامی و عربی، برای ایجاد یک نوع در واقع هم گستراندن آن به اصطلاح بستر شریان حیاتی که به شما اشاره کردید، هم این که به نحوی قطع رابطه سیاسی و اقتصادی، خیلی مهم است، این قطع رابطه سیاسی و اقتصادی بلاخره گام اول تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی هست، این به صورت.


سوال: حداقل در این روز‌ها؟
خامه یار: معنا ندارد که حمایت از مردم غزه و بتوانید کالا‌های استراتژیک برای دشمن و برای قاتلین تهیه کنید و در اختیارشان بگذارید. 


سوال: این که یک تاثیر قطع روابط کشور‌های اسلامی با رژیم صهیونیستی آن هم در این شش ماه که در گزارش هم بود، رژیم صهیونیستی واقعا دارد در غزه خون می‌ریزد.

افقهی: وقتی روابط دیپلماتیک برقرار می‌شود روابط دیگر هم به پیوست آن توسعه پیدا می‌کند، هم مسایل امنیتی، قرارداد‌های امنیتی و تبادلات تجاری و اقتصادی.


سوال: اگر قطع بکنند الان در میدان چه تاثیری خواهد داشت؟
افقهی: قطعا رژیم صهیونیستی مورد تنگنا قرار خواهد گرفت. الان رژیم صهیونیستی در داخل خودش، سرزمین‌های اشغالی دارد دیوار‌های هفت – هشت – ده متری دور خودش حصار می‌کشد ولی دنبال راهبرد جغرافیایی و راهبردی و منطقه‌ای است که خود همین‌ها دارند فضا را به او می‌دهند که اگر همین‌ها قطع رابطه کنند هم اثرات روحی روانی روش می‌گذارد و هم اثرات اقتصادی، مالی و بانکی و همکاری امنیتی که متاسفانه و هم این کشور‌های بعضا حوزه خلیج فارس و هم رژیم صهیونیستی از گروه‌های تروریستی مانند داعش دارند حمایت می‌کنند.


سوال: آقای خامه یار در حد یک دقیقه پاسخ دهید.
خامه یار: رژیم صهیونیستی در حال غرق شدن است و این یک واقعیت است و هر رابطه‌ای با هر کشور تحت عنوان حافظ منافع و عادی سازی سیاسی تنها برای نجات دادن آن موجود در حال غرق شدن هست و این یک جنایتی است در شرایط کنونی و این مسئله قابل توجه هست، این قدر این رژیم صهیونیستی در تنگنا قرار گرفته است که شما افکار عمومی جهان را می‌بینید که خود این افکار عمومی باعث شده است که حکمرانان اروپایی و آمریکایی را حتی به ظاهر هم تغییر موضع داده اند.


سوال: پس این قطع رابطه در این مقطع زمانی اهمیت دو چندان دارد.
خامه یار: یک نوع جنگ روانی است.


سوال: جمهوری اسلامی به عنوان مهم‌ترین حامی فلسطینی‌ها ما چه باید بکنیم؟
خامه یار: جمهوری اسلامی نقش خودش را انجام می‌دهد، دیگر یک بحث نظامی است و پشتیبانی‌های حمایتی است که ما این را من ارجاع می‌دهم به همان صحبتی که هفته گذشته آقای عصامه حمدان اشاره کرد که ما درگیر جنگ هستیم و در برابر نقد‌هایی که نسبت به جمهوری اسلامی وجود داشت از سوی مخالفان، گفته بود کارنامه جمهوری اسلامی ما در آینده بازگو خواهیم کرد. این نکته مهمی است.
الان دیپلماسی جمهوری اسلامی در بالاترین سطوح همه جا به این سمت پیش می‌رود که این قطع رابطه را.
افقهی: کشور‌های اسلامی را همراه خودش می‌کند حداقل. مهم‌ترین کار حداقل از ظرفیت‌های دیپلماتیک و ظرفیت‌های بین المللی و منطقه و اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی ۵۷ کشور یک کانون پیوستگی و حمایتی از مردم مظلوم فلسطین ایجاد خواهد شد.

منبع خبر "صدا و سیما" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.