(ویدئو) لاک‌پشت‌های دریایی به دلیل کمبود نر در خطر انقراض هستند

چهارشنبه 12 مهر 1402 - 12:02
چندین مطالعه در سال‌های اخیر نشان داده است که گرم شدن آب و هوا منجر به کمبود لاک پشت‌های نر در چندین منطقه از جهان، از سواحل فلوریدا تا دیواره مرجانی بزرگ در استرالیا شده است.

لاک‌پشت‌های دریایی به دلیل کمبود نر در خطر انقراض هستند

 

فرارو- هنگامی که تاریکی می‌رسد، لاک‌پشتی از دریا خارج می‌شود و از آرامش استفاده می‌کند و به ساحل شنی در جنوب یمن می‌رود و تخم‌های خود را می‌گذارد که به احتمال زیاد بیشتر آن‌ها ماده هستند.

به گزارش فرارو، حفیظ کلشات، داوطلب حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی در منطقه الغیضة، مرکز استان المهره، می‌گوید: در سال‌های اخیر به دلیل افزایش دما، بیشتر بچه لاک‌پشت‌ها ماده هستند.

مردی که روی شن‌های سفید نشسته و پیراهنی آبی به تن دارد، توضیح می‌دهد که کاهش گرما و شروع سرما با نزدیک شدن به پاییز منجر به ترکیبی از نر و ماده در میان لاک‌پشت‌های جوان می‌شود، اما به دلیل گرم شدن آب و هوای جهانی و تمدید گرمای شدید برای دوره‌های طولانی در هر سال، پدیده زوال نر‌ها را تشدید می‌کند.

وی اشاره می‌کند که اخیراً تعداد زیادی نر در سواحل جان خود را از دست داده اند و خاطرنشان می‌کند که تعداد آن‌ها در طول زمان بسیار کاهش یافته است.

دما در طول دوره تخم گذای لاک‌پشت‌ها جنسیت آن‌ها را تعیین می‌کند، زیرا نر‌ها در آب و هوای سردتر از آب و هوای مورد نیاز ماده‌ها رشد می‌کنند.

چندین مطالعه در سال‌های اخیر نشان داده است که گرم شدن آب و هوا منجر به کمبود لاک پشت‌های نر در چندین منطقه از جهان، از سواحل فلوریدا تا دیواره مرجانی بزرگ در استرالیا شده است.

یمن بین دریای سرخ و اقیانوس هند، در جنوب پادشاهی عربستان سعودی قرار دارد و دارای ثروت غنی و متنوع حیوانی و گیاهی است. اما فقیرترین کشور در شبه جزیره عربستان از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۱۴ تا حد زیادی از سایر نقاط جهان منزوی شده است.

نیرو‌های انصارالله که کنترل صنعا را در اختیار دارند با نیرو‌های دولتی یمن تحت حمایت عربستان می‌جنگند، در جنگی که صد‌ها هزار نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و یکی از بدترین بحران‌های انسانی در جهان را ایجاد کرده است.

علاوه بر فاجعه انسانی، مدافعان محیط زیست در یمن تلاش می‌کنند این بار در کشوری با جمعیت ۳۰ میلیون نفری، صدای خود را برای جلوگیری از فاجعه زیست محیطی بلند کنند.

جمال باوزیر، رئیس بخش تنوع زیستی در مرکز مطالعات و علوم محیطی دانشگاه عدن، بزرگترین شهر جنوب و مقر موقت دولت یمن، می‌گوید: مطالعات انجام شده در بسیاری از مناطق ساحلی ثابت کرده است که درصد لاک‌پشت‌های ماده در مقایسه با نر‌ها به بیش از ۹۰ درصد می‌رسد.

او هشدار می‌دهد که کاهش نسبت نر‌ها به طور کلی در سال‌های آینده انقراض لاک پشت‌های دریایی نر را تهدید می‌کند.

این محقق از مسئولان می‌خواهد که اقدام کنند و به ویژه تشکیل یک تیم فنی تخصصی را پیشنهاد می‌کند که برای نظارت بر لاک‌پشت‌ها در مکان‌های لانه سازی و تخم گذاری بتوانند تعداد بیشتری از نر‌ها را تولید کنند.

کارشناسان بین المللی همچنین ایده قرار دادن یک نوع چتر در سواحلی که لاک پشت‌ها در آن لانه می‌کنند را پیشنهاد می‌کنند تا دمای مناسب برای تخم‌ها فراهم شود.

با این حال، باوزیر تأکید می‌کند که البته انجام این عملیات در شرایط فعلی دشوار است.

مقامات یمن به نوبه خود یادآوری می‌کنند که تصریح می‌کنند که محیط زیست باید محافظت شود.

نائف علی بن مسعد، معاون وزیر آب در بخش محیط زیست، تأیید می‌کند که مقامات سال‌ها روی طرح‌ها کار کرده‌اند و چندین ذخایر ایجاد کرده‌اند.

با این حال، به گفته این مقام یمنی، بودجه در این کشور فقیر وجود ندارد، جایی که سه چهارم جمعیت آن به کمک‌های بین المللی وابسته هستند که همچنان رو به کاهش است.

وی خاطرنشان می‌کند که مقامات مسئولیت (محیط زیستی) خود را با توجه به این شرایط که در آن درگیری داخلی وجود دارد، بر عهده نمی‌گیرند.

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

منبع خبر "فرارو" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.