واکنش به مختل شدن احتمالی اینترنت در نزدیکی انتخابات | انتقاد از یک کار بسیار ناشایست | حال و هوای شهر ما خوب نیست و سیاسیون آن را سردتر نکنند

سه شنبه 08 اسفند 1402 - 13:13
سخنگوی شورای وحدت با بیان اینکه این شورا از چند ماه قبل برای مجلس آرایش انتخاباتی گرفته بود، تأکید کرد: از نام‌آشنایانی که مسبب وضع موجود بودند، عبور شده است و سراغ دردآشنایان رفته‌ایم.

به گزارش همشهری‌آنلاین، منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت صبح امروز سه‌شنبه در نشست خبری، اظهار داشت: در سال ۹۹ مجموعه‌ای متشکل از احزاب، اقشار و روحانیت پایه‌گذار تشکیلاتی به‌نام شورای وحدت شدند که هدف آن حکمرانی نوین در کشور بود.

وی افزود: این شورا در انتخابات ۱۴۰۰ فعال و تأثیرگذار بود، امروز هم در سراسر کشور شوراهای وحدت شورای مرکزی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی آمادگی پیدا کرده‌اند تا نقش‌آفرین باشند.

سخنگوی شورای وحدت گفت: در بحث گفتمان‌سازی شورای وحدت معتقد است که در نظام باید مسائل مشکلات کشور فهرست شود تا برای آنها راه‌حل‌هایی تبیین شود.

متکی تصریح کرد: ما هیچ انتخابات را تحریم نمی‌کنیم؛ زیرا این حق همه مردم است. تاریخچه انتخابات در کشور ۱۱۷ سال سابقه دارد، همچنین سابقه قانون‌گذاری در کشور به ۱۲ دهه بازمی‌گردد.

وی با اشاره به آخرین انتخابات مجلس قبل انقلاب، ادامه داد: آخرین انتخابات مجلس پیش از انقلاب در سال ۵۳ برگزار شد، اما انتخاب وجود نداشت بلکه افراد باید تأییدیه از دربار کسب می‌کردند و مردم هیچ انتخابی نداشتند، اما امام این حق را به مردم بازگرداند.

سخنگوی شورای وحدت با بیان اینکه این شورا از چند ماه قبل برای مجلس آرایش انتخاباتی گرفته بود، تأکید کرد: راهبردی برای حوزه انتخابیه تهران پی‌ریزی شده است؛ همچنین از نام‌آشنایانی که مسبب وضع موجود بودند، عبور شده است و سراغ دردآشنایان رفته‌ایم.

متکی اضافه کرد: لیست شورای وحدت متشکل از افراد متخصص هست همچنین تعداد بانوان در لیست به عدد ۷ رسیده است؛ زیرا نقش بانوان نقشی راهبردی برای نظام است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا نام وی در چند فهرست انتخاباتی وجود دارد، گفت: برای درج نام افراد در سایر فهرست‌ها مانعی وجود ندارد.

سخنگوی شورای وحدت خاطرنشان کرد: میانگین مشارکت انتخابات در ایران از کشورهای دیگر بالاتر است زیرا مؤسسات نظرسنجی در بررسی‌های خود بروز و ظهور لازم مردم برای شرکت در انتخابات را نشان نداده‌اند اما سابقه نشان داده است که مردم ما پدیده‌ساز هستند و شاهد حضور مردم در انتخابات هستیم.

متکی ابراز کرد: مردم بیان می‌دارند که؛ "گله و اعتراض داریم، اما در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت می‌کنیم چون نظام و انقلاب را دوست داریم."؛ ازاین‌رو معتقد هستم در ۱۱ اسفند حضور پرشور مردم رقم خواهد خورد.ما هم نماینده حوزه کارگری و هم نماینده حوزه کارفرمایی را در فهرست خود داریم. شناخت از مسائل کارگری برای رفع مشکلات این قشر بسیار مهم است.

سخنگوی شورای وحدت تصریح کرد: بانکداری و ساختار بانکی و پولی کشورمان، نیاز به تحول دارد. شعار انتخاباتی ما نیز تحول برای زندگی بهتر است.

متکی بیان کرد: یکی از نکات مهمی که در همه مناسبت‌های جمهوری اسلامی مورد توجه جهانیان است، مشارکت مردم است و محور اصلی فرمایشات رهبری مشارکت بالا است. میانگین مشارکت در انتخابات‌های ایران از میانگین مشارکت در کشورهای دیگر بیشتر است.

متکی همچنین مواضع مجلس و بسیاری از نمایندگان را انقلابی دانست اما در عین حال عملکرد مجلس یازدهم را قابل دفاع ندانست و گفت: در ۳.۵ سال مجلس یازدهم، موشک گرانی ها سیر صعودی خود را ادامه داد.

متکی با اشاره به مختل شدن اینترنت در نزدیکی انتخابات، تاکید کرد: از وزیر ارتباطات درخواست دارم که زیرساخت های لازم برای اینترنت را فراهم کنند و از محدودیت ها دست بردارند و اجازه بدهند مردم در فضای مجازی نشاط انتخابات را رقم بزنند.

سخنگوی شورای وحدت درباره نقش ایران در بهبود وضعیت غزه، گفت: اقدامات رژیم صهیونیستی تبدیل به نسل‌کشی شده است و مردم غزه به صورت شبانه‌روزی کشته می‌شوند و بسیار متاسفیم که سازمان‌های بین‌المللی به وظایف خود عمل نمی‌کنند. نگاه ایران آن است که حق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت شان باید محترم شمرده شود.

وی افزود: نگاه جمهوری اسلامی ایران، دریافت واقعیت های صحنه توسط طرفهای مختلف است و اسرائیل باید این واقعیت را بپذیرد که دوران بزن دررو به اتمام رسیده است. طوفان‌الاقصی نشان داد که همه چیز تحت کنترل رژیم صهیونیستی نیست و تصویرسازی های این رژیم از قدرتش واقعی نیست.

سخنگوی شورای وحدت بیان کرد: همان گونه که در پایان جنگ ۳۳ روزه اسرائیلی ها واقعیت صحنه و آتش بس را پذیرفتند، در غزه هم با پذیرش آتش بس و پایان این جنگ دیگر نتانیاهو قادر به ادامه حیات سیاسی خود نخواهد بود.

وی درباره همگرایی جبهه پایداری با شورای ائتلاف در انتخابات پیش رو، گفت: شورای ائتلاف و جبهه پایداری از همه جدا نبودند و نیستند، در این جریان برخی سهمیه داشتند و لیست خود را بستند. تفاوت لیست‌ها و مجموعه‌های وارد شده به انتخابات را به تقسیم شدن آرا نمی‌دانیم، بلکه هدف ما نتیجه ملی و مشارکت بالا است، پس از نظر ما تفاوت ندارد که از کدام لیست افراد به مجلس می‌روند ولی مهمترین موضوع برای ما اخلاق انتخاباتی است.

سرلیست انتخاباتی شورای وحدت اظهار کرد: وقتی لیست خود را بستیم بعد از آن از جریان‌های مختلف با افرادِ لیست ما تماس گرفته شد که از لیست شورای وحدت بیرون بیایید که این کار بسیار ناشایست بود، این را بگویم که حال و هوای شهر ما خوب نیست و سیاسیون این حال و هوای شهری را سردتر نکنند.

متکی در ادامه این نشست خبری به انتخابات کنگره آمریکا اشاره و خاطر نشان کرد: ۶ ماه قبل انتخابات کنگره آمریکا را داشتیم و ۳۰ درصد از مردم آمریکا در این انتخابات شرکت کردند. انتخابات اخیر ما مربوط به سال‌های ۹۸ و ۱۴۰۰ است که در آن به ترتیب ۴۳ و ۴۸ درصد مشارکت مردم را داشتیم.

متکی تصریح کرد: شورای ائتلاف و جبهه پایداری از همه جدا نبودن و نیستند در این جریان برخی سهمیه داشتند و لیست خود را بستند.

سخنگوی شورای وحدت افزود: تفاوت لیست ها و مجموعه های وارد شده به انتخابات را به تقسیم شدن آرا نمی دانیم بلکه هدف ما نتیجه ملی و مشارکت بالاست پس از نظر ما تفاوت ندارد که از کدام لیست افراد به مجلس می‌روند ولی مهمترین موضوع برای ما اخلاق انتخاباتی است.

متکی تصریح کرد: وقتی لیست خود را بستیم بعد از آن از جریانات مختلف با افراد لیست ما تماس گرفته شد که از لیست شورای وحدت بیرون بیایید که این کار بسیار ناشایست بود.این را بگویم که حال و هوای شهر ما خوب نیست و سیاسیون این حال و هوای شهری را سرد تر نکنند.

وی در پایان گفت: تمام افراد شورای وحدت از شفافیت آرای نمایندگان حمایت می کنیم و خواستار آن هستیم.

منبع خبر "همشهری آنلاین" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.