نقش هنرمندان در آستانه انتخابات/ فرصت ها و تهدیدها را جدی بگیرید

سه شنبه 08 اسفند 1402 - 12:44
دهمین نشست از سلسله نشست های «پاتوق» اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران روز سه شنبه هشتم اسفند ماه با حضور تعدادی از هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر و استاندار تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دهمین نشست از سلسله نشست های «پاتوق» اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران روز سه شنبه هشتم اسفند ماه با حضور تعدادی از هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر، علیرضا فخاری استاندار تهران و علی فروزانفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در نگارخانه «رسول مهر» برگزار شد.

آمدیم تا گره‌های ذهنی یکدیگر را با صحبت باز کنیم

علی فروزانفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در ابتدای این برنامه ضمن قدردانی از دست اندرکاران این نشست صمیمانه توضیح داد: محفل «پاتوق» مجموعه ای از دیدارهای اصحاب فرهنگ و هنر رسانه است. مجالی که تصمیم داریم گره های ذهنی خود را باز کنیم و با باز کردن راه های نقد یکدیگر به حل مشکلات موجود در عرصه فرهنگ و هنر بپردازیم. البته پیش از این برنامه های مختلفی را در حوزه های تئاتر، سینما، موسیقی و هنرهای تجسمی برگزار کردیم اما این برنامه امروز با حضور تمامی اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه است که به نظر سطح هنرمندان استان تهران دارای سطحی بین المللی است و در قالب مرزهای استانی هم نمی گنجد.

وی افزود: ما امروز تصمیم گرفتیم مجلس بی ریایی را برگزار کنیم که دربرگیرنده بسیاری از هنرمندان شریف و شناخته شده فرهنگ و هنر سرزمین ایران است. جلسه ای که محل بحث و تبادل نظر هنرمندان با مدیران است و امیدوارم بتوانیم در این زمینه به توفیقاتی برسیم.

آقای استاندار و نقش هنرمندان در ایام تهدیدها و فرصت‌ها

علیرضا فخاری استاندار تهران هم در این نشست گفت: اقدامات شما عزیزان از جنس نرم اما حوزه فکری ما سخت و نیمه سخت است. بنابراین ممکن است گاهی اوقات هم دیگر را درک نکنیم. اما طبیعتا برگزاری چنین اجتماعاتی موجب می شود که ما بتواتیم از فاصله نزدیک تری با مشکلات و دغدغه های شما هنرمندان آشنا شویم. من قایل به این هستم که نباید رابطه یک طرفه ای میان ما به عنوان مدیر استانی با شما هنرمندان باشد چرا که ممکن است دربرگیرنده آسیب هایی باشد که می بایست از بروز آن جلوگیری کرد. ما موظف هستیم که بیشتر در کنار شما هنرمندان حضور داشته باشیم. این را هم می دانم که بنده کاری برای شما در استانداری انجام ندادم اما نهایت تلاشم را می کنم که این رویکرد را ادامه بدهم.

استاندار تهران در ادامه صحبت های خود با اشاره به ویژگی های ارزشمند فعالیت هنرمندان تصریح کرد: لطفا به ما حق بدهید چون در عالم هنر نیستیم که بتوانیم همه آنچه را شما می بینید ما هم ببینیم. فرآیندی که با برگزاری همین نشست ها می تواند فاصله میان ما و شما را نزدیک و نزدیک تر کند. ما اکنون در فضای پچیده ای هستیم که همه وظیفه داریم در حل این پیچیدگی ها تلاش کنیم. یکی از ویژگی های هنرمندان ما مخاطب شناسی است. هنری که بتواند از دریچه نگاه هنرمند مخاطب را مجذوب خود کند. همه اینها کار هنرمندانه ای است که فقط معطوف به خلق اثر هنری نیست. پس بر همین اساس باید به محیط آینده نگاه جامع تری داشته باشیم. این وظیفه من و شما به عنوان یک هنرمند ارزشمند است که بتوانیم در تثبیت یک هنجار مبتنی بر داشته های اعتقادی و ارزشی تلاش کنیم.

وی افزود: امروز با رشد فناوری های زیادی مواجه هستیم که از یک سو فرصت و از یک سو تهدید است و ما چون وارد کننده این فناوری ها هستیم بنابراین می توانیم در معرض بیشتری از آسیب ها قرار بگیریم. در این راه نوع ارتباط هنرمندان با عموم جامعه امر مهمی است که می تواند در راستای صحبت هایی که گفتم موثر باشد. زبان هنر زبان نافذی است. فضای متعادلی که می تواند در همراهی با عزت شرایط آرام بخشی را در جامعه حاکم کند. امروز آنچه از محیط و آموزش سراغ داریم دست هنرمندان است که می توانند در این مسیر نقش مهمی را ایفا کنند. نقشی که آن را در هیچ جای دیگری نمی توانید پیدا کنید. اینها تعارف و مغلطه گویی نیست بلکه واقعیتی است که نقش هنرمندان را در حوزه ثبات اجتماعی و آرامش بخشی به جسم و جان انسان ها تثبیت می کند. اینها را نباید نادیده گرفت.

وظایف مهم اصحاب فرهنگ و هنر در آستانه انتخابات

فخاری در ادامه صحبت هایش تصریح کرد: زمان شناسی و موقعیت شناسی و ابزار شناسی جزو مهم تری وظایف هنرمندان است که باید در این شرایط به آن توجه کرد. عبوسی جامعه هنرمندان ما موجب عبوسی جامعه می شود. چون گاهی اوقات نقش هدایت رهبری و اخلاقی جامعه را هنرمندان به عهده می گیرند. اتفاقا همین رویکردها است که هنرمند را به عنصری در مرجعیت جامعه تبدیل می کند. ما خوشحال هستیم که هنرمندان ما در این عرصه جلوه های فرهنگی و هنری خود را به زیبایی ترسیم می کنند تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند.

استاندار تهران با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان گفت: امروز در آستانه انتخابات هستیم. مسیری که خیلی ها دوست ندارند، بشود. اما ما برای عزت بخشی و قدرت بخشی به کشورمان نیازمند در کنار یکدیگر بودن هستیم و در یک نقطه مشترک به نام انتخابات، آینده کشور را رقم بزنیم. این آزمون بزرگی برای ملت ماست که امیدوارم اصحاب فرهنگ و هنر آن را در ظرفی مناسب پیش روی مردم قرار دهند.

بعد از صحبت های استاندار تهران تعدادی از هنرمندان و حاضران جلسه به ارایه نقطه نظرات خود در این نشست صمیمی پرداختند.

فقدان فضای تبلیغاتی مناسب در معابر عمومی برای معرفی جلوه های ارزشمند فرهنگ و هنر ایرانی و خانواده ایرانی، ایجاد شرایطی مناسب تر برای پاسخ به مطالبات اهالی فرهنگ و هنر خارج از جلسات رسمی، توجه به خلاقیت در مدیریت و مواجهه مناسبت تر با هنرمندان برای حل مشکلات آنها، تمرکز بیشتر فرمانداری‌ها برای حل مشکلات عرصه های مختلف فرهنگ و هنر شهرهای هم جوار پایتخت که طی ماه های اخیر با انتقاداتی هم مواجه شده، پذیرش واقعی نقش هنر و هنرمندان در جامعه ایرانی توسط مدیران با هدف رفع مشکلات و برخی مسایل مختلف حوزه فرهنگ و هنر از دیگر نکاتی بود که در این جلسه به آن اشاره شد.

منبع خبر "خبرگزاری مهر" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.