طوفان وعده‌ها؛ نامزد‌های ریاست‌جمهوری چه قول‌هایی می‌دهند؟

فرارو دوشنبه 04 تیر 1403 - 17:41
برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات چهاردهم تا بیست و چهار ساعت پیش از رای‌گیری هشتم تیر ادامه دارد. در این مهلت قانونی نامزدها و هواداران‌شان سعی می‌کنند از تریبون‌های مختلف، وعده‌هایی را مطرح کنند که باعث جلب آرا به خصوص آرای مردد به سمت آن‌ها شود.

فرارو- شعار‌ها و وعده‌هایی که نامزد‌های انتخاباتی می‌دهند، گاهی از گفتمان آن‌ها ریشه می‌گیرد و گاهی توخالی است. یک نامزد ممکن است در آن جایگاه انتخاباتی قرار بگیرد یا شکست بخورد و روانه خانه‌اش شود، اما ممکن است آن وعده تا ابد با نام سیاستمدار مذکور گره بخورد. وضعیت داخلی کشور را می‌توانیم هسته مرکزی وعده‌ها و شعار‌ها بدانیم. حتی زمانی که شعار سیاست خارجی عزت‌مند و تعاملی مطرح می‌شود یا نامزدی از تلاش برای رفع تحریم‌ها صحبت می‌کند، ریشه در وضعیت داخلی کشور دارد.

به گزارش فرارو، در دوره انتخابات چهاردهم نیز مثل ۱۳ انتخابات پیشین، وعده‌های مختلفی داده می‌شود که برخی واکنش‌برانگیز هستند و برخی دیگر در گروه تکراری‌ها دسته‌بندی می‌شوند. محدودیت‌های گسترده اینترنت در کشور، فروش وی‌پی‌ان، اجرای برنامه هفتم توسعه، مشکلات اقتصادی و فساد از جمله مسائل روز کشور هستند، همه نامزد‌ها کم‌وبیش در این باره اظهارنظر کرده‌اند. در این گزارش، وعده‌های شاخص نامزد‌های انتخابات را با هم مرور می‌کنیم که از صحبت‌های مطرح شده در مناظره، میزگرد‌های تلویزیونی و پست‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی استخراج شده است. اسامی نامزد‌ها بر اساس حروف الفبا مرتب شده است.

پزشکیان: به کارگیری تکنوکرات‌ها

مسعود پزشکیان تنها نامزد اصلاح‌طلب این انتخابات است. شاید مهم‌ترین وعده‌ای که در این چند روز داده، استفاده از کارشناسان و نظرات مختلف آنان در حوزه‌های مختلف است. وعده‌ای که روزنامه ستاره صبح به نقل از امان‌الله قرایی مقدم (جامعه‌شناس) آن را اداره کشور توسط تکنوکرات‌ها خواند. وعده‌های پزشکیان در این انتخابات را می‌توانیم به این صورت دسته‌بندی کنیم: استفاده از متخصصین، توجه دیپلماسی متوازن، تلاش برای رفع تحریم‌ها، استفاده از علم در مدیریت کشور، استفاده از تجربیات جهانی، حل مشکلات معیشتی معلمان، جلوگیری از رفتار‌های حراستی و امنیتی در مدارس، توجه به مطالبات نسل زد از جمله وعده‌های مطرح شده پزشکیان است.

این نامزد انتخابات در برابر برخی وعده‌ها یا قول‌هایی که از او خواسته شد، به صراحت اعلام کرد که این مساله در حیطه اختیارات رئیس‌جمهور نیست. صداقت پزشکیان در این مورد، واکنش‌های مثبت و منفی به دنبال داشت. پزشکیان در سفرهای انتخاباتی، مبارزه با رانت فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها، حل مشکل کولبران، مرزنشینان و به کارگیری نیروهای شایسته از اقوام و مختلف را  از جمله وعده‌های خود اعلام کرد.

پورمحمدی: رفع فیلترینگ و پس گرفتن لایحه حجاب

مصطفی پورمحمدی که راست سنتی (جامعه روحانیت مبارز) را نمایندگی می‌کند، ظهور و بروز جالبی در این انتخابات داشته است. صحبت‌های پورمحمدی درباره فیلترینگ گسترده و مافیای فروش وی‌پی‌ان، از برنامه تلویزیونی او سانسور و بعد توسط حساب کاربری او در توئیتر (شبکه ایکس) منتشر شد. او اینترنت را مثل آب حیاتی خواند. جای دیگر، پورمحمدی به عنوان یک اصولگرای قضایی – امنیتی خط بطلانی روی ادعای تحریم نعمت است، کشید. استفاده از عبارت‌های قفل‌شدگی تجارت ایران و تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران شاخص‌ترین صحبتی بود که پورمحمدی مطرح کرد. اما شاخص‌ترین وعده پورمحمدی تا کنون، تلاش برای رفع فلیترینگ، جمع کردن بساط مافیای وی‌پی‌ان و دقت در انتخاب وزیر ارتباطات و پس گرفتن لایحه حجاب است.

جلیلی: ساخت پالایشگاه و سفر ۳ روزه رایگان

سعید جلیلی، تئوریسین حکمرانی در تحریم است. این تئوری، داد و ستد امتیاز، مذاکره و تلاش برای خروج از بن‌بست را نفی می‌کند و معتقد است که باید نوعی از حکمرانی نوین را اجرایی کرد. یک جلوه از این نگاه تمدنی، ایده فروش نفت با تخفیف است که به گفته قالیباف، ۳۰ درصد ضرر برای کشور به دنبال دارد. ساخت پالایشگاه‌های عظیم مانند ستاره خلیج فارس، رفع مشکل بازار ارز، رشد ۸ درصدی در چهار سال آینده، کنترل و کاهش تورم، حاکمیت بر ریال و انضباط مالی از جمله وعده‌های جلیلی برای انتخابات ۱۴۰۳ است. عجیب‌ترین وعده جلیلی تا اینجا، فرستادن هر ایرانی به سفر ۳ روزه رایگان بوده است. جلیلی بر کلیدواژه برنامه تاکید دارد. 

علیرضا زاکانی: گوشت، طلا، بنزین و بیمه رایگان

شهردار تهران، انتخابات را با ارسال گوشت به در خانه مردم آغاز کرد. ارسال گوشت به درب منازل سوالات زیادی در میان کاربران فضای مجازی ایجاد کرد. هسته مرکزی سوالات این بود که اصولاً چرا یک نامزد ریاست‌جمهوری، به جای صحبت درباره مسائل کلان و از بین بردن ریشه‌های این مشکلات، باید درباره اپلیکیشن ارسال گوشت به درب منازل صحبت کند. دیگر وعده زاکانی تک‌نرخی شدن و کاهش قیمت بنزین به نرخ ۱۵۰۰ تومان بود. دلارزدایی، کاهش تورم، تقویت ارزش پول ملی، هدایت نقدینگی، مبارزه با فساد و پرداخت اعتبار طلا به جای یارانه نیز وعده‌های دیگر زاکانی بود. رایگان کردن بیمه زنان باردار، کودکان زیر هفت سال و سالمندان از جمله آخرین وعده‌های زاکانی بود. 

قاضی‌زاده هاشمی: نفت، بورس، دلار و ...

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با وعده حل مشکل بورس در سه روز شناخته می‌شود. اولین جمله‌ای که او در لحظه ورود به سالن زیرزمین ستاد انتخابات کشور شنید، همین بود که بورس را چه می‌کنید. وعده حل مشکل سه روزه بورس، در مناظرات نیز مطرح شد. اما رئیس فعلی بنیاد شهید از یک سو در قامت مدافع مرحوم سیدابراهیم رئیسی و دولت سیزدهم ظاهر شد و از سوی دیگر، وعده‌های دیگری نیز داد. وعده‌های قاضی‌زاده هاشمی را می‌توانیم در این موارد خلاصه کنیم: ارائه مدل جدید حکمرانی، اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه‌ها، شراکت راهبردی دولت و بخش خصوصی، کنترل شوک‌های ارزی، محاسبه اثر تصمیمات دولتی بر خانواده‌ها، ایجاد پروژه‌های اقتصادی مشترک با کشور‌های خارجی و همسایه، توقف خام‌فروشی نفت، جلوگیری از تصدی‌گری دولت در اقتصاد، تسهیلات یک میلیاردی قرض‌الحسنه، حل مشکل بورس، مهار تورم، عمومی‌سازی شرکت‌های دولتی و .... . قاضی‌زاده هاشمی تا امروز وعده جدیدی نداده اما اظهاراتش درباره ورزش‌های آبی زنان و سوار شدن جت اسکی در مناظره سوم، حاشیه‌هایی ایجاد کرد. او همچنین گفت باید ایران را به مقصد سفر عفیفانه تبدیل کرد. 

قالیباف: اتباع بیگانه، افزایش حقوق و مشکل خودرو

رئیس مجلس شورای اسلامی و کاندیدای باسابقه انتخابات ریاست‌جمهوری به صورت پرقدرتی در این رقابت حاضر شده است. قالیباف بر کلیدواژه کارنامه تاکید دارد و هر وعده‌ای که می‌دهد، ارجاعی نیز به کارنامه مدیریتی او در سپاه، پلیس، شهرداری و مجلس دارد. به طور کلی می‌توانیم وعده‌های قالیباف را این طور دسته‌بندی کنیم: افزایش حقوق کارکنان دولت، بازنشستگان و حداقل دستمزد کارگران و مستمری افراد مشمول نهاد‌های حمایتی به میزان تورم سالانه به علاوه رشد اقتصادی، خانه‌دار شدن کارگران، حل مساله اتباع بیگانه غیرمجاز، ثبات بورس، حل مشکل خودرو از جمله آن‌ها هستند. آخرین وعده عجیب قالیباف این بود: «اختصاص یک قطعه زمین رایگان به مردم در ۸۰ درصد شهرها و ۱۰۰ درصد روستاها، اختصاص مسکن رایگان به زوج‌های جوان به مدت سه سال.»

منبع خبر "فرارو" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.