مجلس خبرگان رهبری نباید منحصر به روحانیون باشد

جمعه 04 اسفند 1402 - 01:30

 

1- برابر اصل ۱۰۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی شرایط و صفات رهبری عبارت است از:


الف- صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه.


ب. عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام.


ج . بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری.

2- مجلس خبرگان رهبری برابر اصل ۱۰۷ قانون اساسی وظیفه خطیر انتخاب رهبری، تشخیص فقدان صلاحیت های رهبری، عزل رهبری و نظارت بر بقاء و استمرار رهبری را بر عهده دارد. 

3- اعضای مجلس خبرگان رهبری هر ۸ سال یک بار از طریق انتخابات توسط مردم برگزیده می شوند. 

4- در کتاب آینده پژوهی انقلاب اسلامی؛ بیم ها و امیدها ص ۲۹۵ و ۲۹۴ که در سال ۱۳۹۴ توسط انتشارات امیرکبیر منتشر و تاکنون به چاپ سوم رسیده است، آورده ام:


«مجلس خبرگان رهبری به رغم اهمیت و جایگاهی که دارد اما در نزد افکار عمومی نهادی فرعی محسوب می شود. این نهاد باید انتخاب عالی ترین مقام نظام جمهوری اسلامی و نظارت بر حسن عملکرد او را انجام دهد، پس این انتخاب صرفاً گزینش یک مجتهد و فقیه نیست که صرفاً آن را در صلاحیت فقیهان و مجتهدان بدانیم ... در سالهای اخیر معیار و ملاک سطح سواد حوزوی بوده است که این خود از دلایل کاهش مقبولیت و جایگاه مجلس خبرگان محسوب می شود... راهکار اصلاح آن است که منتخبان مجلس صرفاً از روحانیون نباشند و صاحب نظران و نخبگان سیاسی، فرهنگی، مدیریتی را در بر گیرد... »


همه نهادها بايد پاسخگو باشند ازجمله مجلس خبرگان كه ازعملكرد واقدامات آن افكارعمومى ومردمى كه به آنها راى داده اند بى اطلاع هستند.


جايگاه واهميت اين مجلس ايجاب مى كند سازوكاراصلاحى رابااولويت دنبال كند.
شركت درانتخابات وگزينش كانديداهاى اصلح 
بهترين  روش اصلاح حكمرانى و برطرف كردن  اشكالات  ساختارى ومديريتى است. 

منبع خبر "الف" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.