اهمیت حوزه بین‌الملل برای توسعه ظرفیت‌های اقتصاد دانش بنیان

دوشنبه 30 بهمن 1402 - 16:13
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: حوزه بین‌الملل حوزه کلیدی برای توسعه ظرفیت‌های اقتصاد دانش بنیان است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، آیین تکریم علیرضا زرسواندی مدیرکل سابق دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم و معارفه امین عبداله زاده به عنوان مدیرکل این دفتر با حضور سجاد محمدعلی‌نژاد معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم برگزار شد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در این آیین تکریم و معارفه گفت: حوزه بین‌الملل حوزه کلیدی برای توسعه ظرفیت‌های اقتصاد دانش بنیان است و دارای اهمیت ویژه‌ای است. یکی از ستون‌های اصلی ما در توسعه پارک‌های علم و فناوری و واحدهای فناور مستقر در آنها، حوزه بین‌الملل است.

وی بر لزوم سرمایه‌گذاری ویژه بر روی معادن و کانی بعد از بخش نفت و گاز تاکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشته‌اند چرا که در حوزه معدن ظرفیت‌ها و منابع خوبی داریم و این موضوع یک هاب ویژه است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم ضمن قدردانی از اقدامات دکتر زراسوندی مدیرکل پیشین دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری این وزارت گفت: دکتر امین عبداله زاده مدیر جدید این دفتر، فردی جوان و پرانرژی است و از وی انتظار می‌رود با پیگیری ویژه جهت تحقق ماموریت‌ها، توسعه جریان اقتصاد دانش بنیان و توسعه زیرساخت‌ها و حل نیازمندی‌های توسعه فناوری و نوآوری گام‌های اساسی بردارد.

در ادامه علی خیرالدین مشاور عالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم ضمن تبریک ایام شعبانیه به تاریخچه شکل‌گیری معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم اشاره کرد و گفت: دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری پس از جدایی دو معاونت پژوهش و فناوری این وزارت ایجاد شده است.

علیرضا زراسوندی مدیرکل پیشین دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این دفتر اظهار داشت: در این دفتر با وجود تعداد کم نیروی انسانی و با تلاش شبانه روزی همکاران و با یاری پارک‌های علم و فناوری فعالیت‌های بسیار مطلوبی انجام شده است.

در ادامه امین عبداله زاده مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری نیز در این مراسم با اشاره به فضای نوآوری و فناوری گفت: همواره علاقه مندی و دغدغه رشد فضای نوآوری و فناوری کشور را داشته ام و اعتقاد دارم در یک دهه آینده دانشگاه‌ها نیز به سمت اولویت قرار دادن فضای نوآوری و فناوری تغییر جهت خواهند داد.

مدیر کل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم در ادامه این مراسم گفت: علم و دانش باعث ایجاد فناوری و نوآوری می شود، فناوری و نوآوری باعث بهره وری و در نهایت بهره‌وری رشد اقتصادی کشور را به همراه می آورد. وی تاکید کرد: تکنولوژی یا همان فناوری، استفاده از دانش علمی برای تولید محصول جدید است. با فناوری و نوآوری اهداف عملی در صنعت دنبال می شوند که این شامل استفاده از ابزارها، روش‌ها و فرآیندهایی برای تولید محصولات یا ارائه خدمات است.

عبداله زاده در مورد به کارگیری ایده ها به فناوری و نوآوری برای رفع نیاز و حل مشکلات کشور گفت: در کشورهای در حال توسعه باید بیشتر به فناوری و نوآوری های فراگیر و اشاعه فرهنگ فناوری متمرکز شد؛ فناوری و نوآوری هایی فراگیر هستند که از حیث درآمد و ایجاد اشتغال به اقشار کم درآمد جامعه سود برسانند و مشکل اشتغال را در جامعه کمرنگ کنند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد تا بتواند در این مسؤولیت اثرگذاری مناسبی جهت نیل به اهداف حوزه فناوری و نوآوری داشته باشد.

منبع خبر "خبرگزاری مهر" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.