ضرورت کاربست «جشنواره معماری عمار» در جامعه و تمدن

جمعه 17 آذر 1402 - 19:49
حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب در دیدار با اعضای شورای علمی جشنواره م.عمّار (معماری عمّار) بر کاربست این جشنواره معماری در خانواده، جامعه و تمدن تأکید کرد. 

به گزارش ایسنا و به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه، در این جلسه اظهار کرد: جشنواره معماری عمار دارای ابعاد حکمت نظری و عملی است و کاربست زیادی در خانواده و جامعه و تمدن دارد.

وی با بیان اینکه باید از این جشنواره به حکمرانی علمی معماری برسیم، اظهار کرد: سند ملی معماری ایرانی اسلامی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد و در دولت قبل ابلاغ نشد و اکنون این سند به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران واگذار شد تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.
 

باید فضای معماری دوران انقلاب اسلامی را به تصویر بکشیم

سجاد صفار، دبیر اجرایی جشنواره معماری عمار در این نشست با انتقاد از در اولویت نبودن معماری در میان نهادها اظهار کرد: معماری محسوس‌ترین نماد زندگی است اما هنوز از آن درک درستی صورت نکرده است باید بتوانیم به گونه ای عمل کنیم که فضای معماری دوران انقلاب اسلامی را به تصویر بکشیم. 

 

باید با توانمندسازی زمینه حضور مردم در حفظ و نگهداری ارزش ها را فراهم کنیم

غلامرضا اسلامی، عضو هیئت مشاوران علمی جشنواره معماری عمار با اشاره به جنایاتی که در غزه رخ داده است بیان کرد: در پی این اتفاقات دردناک مردم جهان متوجه شدند که آزادی و دموکراسی خیلی شیک نیست.
وی ادامه داد: اتفاقات جدید نشان می دهد که حرفهای ما خیلی جدی تر از چیزی است که تصور می کنیم. نباید از تکنولوژی جدید واهمه داشته باشیم چراکه فطرت های مردم جهان بیدار است و در این زمینه رسالت عظیمی برعهده ماست.

اسلامی گفت: باید در روشها دقت بیشتری داشته باشیم و مخاطبین ما نباید جشنواره ها را انگیزه بدانند بلکه باید به توانمندسازی را در دستور کار قرار دهیم تا زمینه حضور مردم در حفظ و نگهداری ارزش های انقلاب اسلامی را فراهم کنیم.

عبدالحمید نقره کار، عضو هیئت مشاوران علمی جشنواره معماری عمار نیز در این نشست گفت: هم اکنون در نقطه عطف تاریخ قرار داریم چراکه همه ضدارزشهایی که روزیی در مقایل همه پیامبران انجام شده امروز درباره مردم غزه به کار گرفته شده است با این حال نهایت مقاومت، تسلیم ناپذیری و ایستادگی در برابر ظلم در جهان بسیار مورد توجه است به طوری که امروز تکلیف همه ما و مردم جهان را مشخص کرده است.

وی ادامه داد: در گام دوم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری جهاد تبیین و اقدام را مورد تاکید قرار داده اند. جهاد یعنی توان مضاعف است، وقتی ایشان می گویند قرارگاه یعنی در شرایط جنگی قرار داریم که باید همه پای کار باشند چراکه دشمن به‌روز عمل می کند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: زیربنای جهاد تبیین وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم هستند که در این زمینه باید سرفصل های دروس را اصلاح کنند، متاسفانه هنوز در دانشگاه ها عده ای می گویند که معماری اسلامی نداریم و هنوز تبیین نشده است بنابراین باید از سرفصل دروس شروع شود.


مکان رویدادهای مرتبط با انقلاب اسلامی معرفی می شوند

محمد صادق شهبازی، عضو هیئت مشاوران علمی جشنواره معماری عمار نیز در این نشست بیان کرد: قصد داریم بر مبنای ایده جشنواره معماری عمار ایام الله و نقطه هایی که به پایه های بنیادی انقلاب اسلامی مربوط می شود را معرفی می کنیم.

وی ادامه داد: بر این اساس مکان رویدادهایی که با انقلاب اسلامی ارتباط پیدا می کند، معرفی می شوند تا این مکان رویدادها ماندگار شوند. امیدواریم بتوانیم سازوکار دقیقتری داشته باشیم که مشارکت مردم برای ساخت مکان رویدادها فراهم شود اینگونه پارادایم فکری انقلاب اسلامی پیاده می شود.

سید جواد هاشمی فشارکی، عضو هیئت مشاوران علمی جشنواره معماری عمار نیز در این نشست بیان کرد: محیط زندگی امروز ما باید با سبک زندگی ایرانی اسلامی هماهنگ باشد که متاسفانه اینگونه نیست.

وی ادامه داد: جشنواره معماری عمار قصد دارد با هدف متعالی، معماری ایرانی اسلامی را مورد توجه قرار دهد. چراکه بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی باید نمای شهرها نیز متناسب با اهداف تمدنی باشد.

هاشمی گفت: جشنواره عمار باید بتواند جوانان را به گونه ای به کار گیرد که بتوانند تحولات مهمی را ایجاد کنند.

ضرو

منبع خبر "خبرگزاری ایسنا" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.