علل بروز و راههای درمان دندان های فاصله دار

پنج شنبه 03 اسفند 1402 - 20:23

علل بروز و راههای درمان دندان های فاصله دارپر کردن فاصله دندان با ماده باندینگ, از بین بردن فاصله دندان

از بین بردن فاصله دندان

 

دندان های فاصله دار می توانند بین دندان ها و لثه های شما حفره هایی ایجاد کنند که مواد غذایی در آنجا گیر کند. می تواند لثه های شما را حساس و دردناک کند و حتی منجر به بیماری لثه شود. 

 

درمان‌های متعددی برای «دندان‌های فاصله دار» وجود دارد از جمله اصلاح طرح لبخند به روش کامپوزیت . به طور کلی رفع فاصله ی بین دندان ها فواید زیبایی و سلامتی برای لبخند شما دارد که علاوه بر ارتودنسی، شکاف در دندان های شما را می توان با درمان های ترمیمی مانند کامپوزیت دندان، روکش های چینی یا روکش اصلاح کرد. فضاهای بزرگ‌تر با دندان‌های از دست رفته را می‌توان با ایمپلنت‌های دندانی یا بریج‌کاری بازسازی کرد.

 

انواع شکاف دندان

- فقط بین دندان های کناری و جلوی شما یک فاصله وجود دارد.

- یک شکاف در اطراف دندان نیش شما از یک طرف وجود دارد.

- بین دندان های جلویی فاصله وجود دارد.

- بین تمام دندان های شما شکاف وجود دارد.

 

از بین بردن فاصله دندان, روکش ارزان فاصله دندان ها, کامپوزیت برای پر کردن فاصله دندان ها

دلایل ایجاد دندان های فاصله دار

 

دلایل ایجاد دندان های فاصله دار (دیاستما)

فاصله بین دو دندان به عنوان "دیاستما" شناخته می شود. این شکاف ها معمولاً بین دو دندان جلویی بالایی ظاهر می شوند، اما شکاف می تواند بین هر دو دندان ایجاد شود و دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود فردی دندان های شکاف دار داشته باشد.

 

حتی اگر شکاف دندان‌های شما از نظر زیبایی شما را آزار نمی‌دهد، مهم است که دیاستما را توسط دندانپزشک بررسی کنید. شکاف در دندان‌های شما همچنین می‌تواند به معنای بایت نامناسب باشد که می‌تواند منجر به شکستگی دندان‌ها شود. دیاستما ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 

• اندازه دندان ها نسبت به استخوان فک : اگر دندان های فردی نسبت به اندازه استخوان فک او خیلی کوچک باشد، ممکن است بین دندان ها شکاف ایجاد شود.

اندازه استخوان فک و دندان می تواند ژنتیکی باشد، که یکی از دلایلی است که دیاستم در خانواده ها ایجاد می شود.

 

• دندان های از دست رفته یا کم اندازه

اگر برخی از دندان ها از دست رفته یا کوچکتر از سایرین باشند، دیاستما می تواند ایجاد شود. این اغلب شامل دندان های ثنایای جانبی فوقانی است. اگر دندانهای ثنایای جانبی فوقانی از دست رفته یا نسبتاً کوچک باشند، ممکن است بین دو دندان جلویی شکاف ایجاد شود.

 

• فرنوم لبی بزرگ

فرنوم لبی بافتی است که از داخل لب بالا تا لثه بالای دندان های جلویی بالایی امتداد می یابد. اگر این بافت به خصوص بزرگ باشد، می تواند باعث ایجاد شکاف بین این دندان ها شود.

 

• بیماری لثه

حرکت دندان نشانه ای از بیماری پیشرفته لثه است. در افراد مبتلا به بیماری لثه، التهاب منجر به آسیب به استخوانی می شود که از دندان ها حمایت می کند. در نهایت ممکن است دندان ها لق شوند و شکاف هایی ظاهر شوند.

 

• رفلکس بلع نادرست

هنگامی که رفلکس بلع به درستی اتفاق می افتد، زبان به سقف دهان فشار می آورد.

در عوض ممکن است فرد هنگام قورت دادن زبان خود را به دندان های جلویی خود فشار دهد. با گذشت زمان، این فشار مکرر بر روی دندان های جلویی آنها را به جلو می راند و باعث ایجاد شکاف می شود.

 

• عادات

مکیدن شست، مکیدن لب، فشار دادن زبان و عادات مشابه می تواند به دندان های جلویی فشار وارد کند و آن ها را به جلو ببرد. این می تواند منجر به دیاستم شود.

 

• از دست دادن دندان های شیری

زمانی که دندان‌های شیری می‌افتد، کودکان ممکن است دچار دیاستم موقت شوند. هنگامی که دندان های دائمی یا بزرگسال آنها وارد می شود، این شکاف ها معمولا بسته می شوند.

 

این نوع شکاف به قدری رایج است که دندانپزشکان آن را یک پدیده رشد طبیعی در کودکان می دانند. معمولاً هیچ درمانی لازم نیست. یک مطالعه یافته‌های قدیمی‌تری را گزارش می‌دهد که این دیاستم‌ها ممکن است در تقریباً دو سوم کودکانی که فقط دندان‌های ثنایای مرکزی در آنها بیرون زده است، وجود داشته باشد. ثنایای مرکزی دو دندان صاف در جلوی فک بالا هستند.

 

 دندان های فاصله دار, ارتودنسی دندان های فاصله دار, ترمیم دندان‌های فاصله دار

از بین بردن فاصله دندان

 

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

اگر آنها یا فرزندشان دیاستما دارند و نگران آن هستند، باید با دندانپزشک خود صحبت کنند. توصیه می شود که ارتودنتیست ها همه کودکان را تا سن 7 سالگی ارزیابی کنند. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می تواند علت زمینه ای را تشخیص دهد و در صورت لزوم یک دوره درمانی را توصیه کند.

 

چگونه شکاف دندان را رفع کنیم

درمان دیاستما ممکن است ضروری نباشد ، به خصوص اگر این شکاف به دلیل عدم تطابق بین اندازه دندان ها و استخوان فک باشد، یا اگر ناشی از دست دادن دندان های شیری باشد. اگر درمان از نظر پزشکی ضروری نباشد، اما فرد به دلایل زیبایی بخواهد شکاف را ببندد، دندانپزشک می تواند به تعیین بهترین رویکرد کمک کند. در اینجا چند تکنیک وجود دارد که می توانید برای رفع چنین شکاف هایی از آنها استفاده کنید:

 

گزینه های ارتودنسی

درمان ارتودنسی مدرن اغلب برای تغییر موقعیت دندان‌های کج یا بهم ریخته و همچنین برای بستن فاصله بین دندان‌ها و اصلاح اختلالات بایت استفاده می‌شود. برخی از موثرترین گزینه ها برای رفع شکاف دندان عبارتند از:

 

• بریس های ثابت لینگوال که در داخل دندان‌ها قرار می‌گیرند، به اندازه بریس‌های لبیال معمولی در بستن شکاف مؤثر هستند و حتی در هنگام لبخند زدن از دید خارج می‌شوند.

 

• بریس های ثابت لبیال (خارجی) معمولی بهترین ارزش را دارند. انتخاب به ترجیحات و بودجه شخصی بستگی دارد، زیرا همه آنها می توانند به نتایج مشابهی دست یابند. نسخه‌های فلزی سنتی کمتر از گذشته آشکار هستند و با کش‌های رنگی قابل تغییر برای کودکان در دسترس هستند. براکت های سرامیکی همرنگ دندان را می توان با براکت های کریستالی شفاف که تقریبا نامرئی هستند جفت کرد.

 

• پلاک اینمان ، یک سیستم متحرک ثبت شده، راه حلی سریع، ایمن و با ارزش برای هدایت آرام دندان های جلویی به موقعیت ایده آل ارائه می دهد. 

 

ارتودنسی دندان های فاصله دار, ترمیم دندان‌های فاصله دار, درمان دندان های فاصله دار

بستن شکاف دندان ها

 

• اینویزیلاین ، بریس های اینویزیلاین برای بستن شکاف دندان ها و همچنین صاف کردن دندان های کج عالی هستند.

 

• باندینگ دندان ، اگر می‌خواهید یک راه حل سریع برای شکاف‌های بزرگ ایجاد کنید، باید باندینگ دندان را امتحان کنید. یک رزین همرنگ دندان روی دندان شما اعمال می شود و با استفاده از نور مخصوص سفت می شود. فقط در چند ساعت دندان شما طبیعی به نظر می رسد حتی اگر تراشیده یا شکسته باشد. اگرچه ماده ای که برای ساخت باندینگ دندان استفاده می شود تا حدی در برابر لکه مقاوم است، اما به اندازه روکش ها مقاوم نیست.

 

• روکش و تاج ، روکش چینی به پوسته نازکی گفته می شود که می تواند به جلوی دندان شما بچسبد. با این حال، دندانپزشک قسمت کوچکی از مینای دندان شما را قبل از چسباندن روکش برمی دارد. از سوی دیگر، روکش های دندانی طوری طراحی شده اند که روی بیشتر دندان شما قرار بگیرند. تاج به منظور رفع آسیب های ناشی از ضربه یا پوسیدگی است.

 

• دندان مصنوعی ، این یک جایگزین متحرک برای دندان های شما است و می توانید پروتزهای جزئی یا کامل را انتخاب کنید. مردم معمولاً زمانی که چندین دندان را برداشته اند و سلامت کلی آنها و دهانشان زیر سوال می رود، پروتز مصنوعی را انتخاب می کنند. اگر شکاف های کوچکی دارید، این دندان مصنوعی به عنوان ایمپلنت متحرک عمل می کند.

 

• ایمپلنت ها ، ایمپلنت های دندانی می توانند دندان های متحرک یا ثابت باشند که مطابق با مجموعه دندان های طبیعی شما باشد. اگر فاصله زیادی بین دندان ها دارید، باید ایمپلنت را انتخاب کنید.  

 

• عمل جراحي ، هنگامی که دیاستما از فرنوم لبی بزرگ ناشی می شود، دندانپزشک ممکن است فرنکتومی را توصیه کند(روشی برای برداشتن بافت اضافی) کودکان بزرگتر و بزرگسالان ممکن است به بریس یا درمان دیگری برای بستن شکاف نیاز داشته باشند. در کودکان کوچکتر، فضا ممکن است خود به خود بسته شود.

 

• درمان بیماری لثه ، بیماری لثه نیاز به درمان دارد تا عفونت را متوقف کند و از عوارضی مانند از دست دادن دندان جلوگیری کند.

درمان ممکن است شامل جرم گیری برای برداشتن جرم از لثه باشد. جرم گیری همچنین باکتری های عامل عفونت را از بین می برد. علاوه بر این، آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی ممکن است کمک کنند.

 

چرا باید فاصله دندان ها را اصلاح کرد؟

فاصله زیاد دندان ها علاوه بر تاثیر آن بر اعتماد به نفس شما، ممکن است بر بهداشت دهان و دندان شما نیز تاثیر بگذارد. شکاف دندان تمایل دارد ذرات غذا را به دام بیاندازد، که باعث ایجاد باکتری و پلاک در دهان شما می شود. در صورت عدم کنترل، ممکن است لثه ها و دندان های شما ضعیف شود و عوارضی مانند پریودنتیت، پوسیدگی دندان و التهاب لثه ایجاد شود.

 

شکاف بین دندان ها نیز می تواند منجر به بایت نامرتب شود. این می تواند جویدن را دشوار و دردناک کند و همچنین باعث درد در فک و گوش شود. بدتر از آن، مشکلات جویدن ممکن است شما را مجبور به قورت دادن تکه های بزرگ غذا کند که می تواند باعث مشکلات گوارشی شود.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

منبع خبر "بیتوته" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.