تولید طیف‌سنج با اسلیت متغیر در کشور

دوشنبه 20 آذر 1402 - 18:31
متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به ساخت اسـپکترومتر (طیف‌سنج) با اسلیت متغیر شدند که با تعویض اسـلیت ورودی، امکان دستیابی بـه وضوح و حساسیت‌های مختلف مـورد نظر کاربران را فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا، این شـرکت با ساخت اولیـن طیف‌سنج با اسلیت متغیـر در ایران، به کاربـران این امکان را داده تا بتوانند با داشتن تنهـا یک طیف‌سنج به وضوح و حساسیت مـورد نظر خود دست پیدا کرده و محدوده وسیعی از کاربردها را بدون نیاز به تعویض اسپکترومتر در اختیار داشته باشند.

این ویژگی اسلیت متغیر به همـراه دارا بـودن قابلیـت رسـیدن بـه وضوح در حد ۵ صدم نانومتـر، اسپکترومتر تولید این شرکت را نسبت به محصـولات مشابه دیگر سازندگان داخلی متمایز کرده است.

دستگاه طیف سنج نوری (کوانتومتر) و طیف‌سنج (اسـپکترومتر) از جمله محصولات مهم این شرکت‌ است. یکی از مزیت‌های اصلی تولیدات این شرکت، خدمات پس از فروش سریع است، به طوری که حتی در دورترین نقاط ایران، خواب دستگاه پس از خراب شدن تا ۷۲ ساعت است؛ این درحالی است که برای نمونه‌های خارجی چندین ماه دستگاه بدون استفاده می‌ماند تا بتوان آن را تعمیر کرد.

محمد بیانی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در خصوص محصولات این شرکت، گفت: طیف‌سنج‌ها (اسپکترومترها) ابزارهای قابل حمل و فشرده‌ای هستند که برای اندازه‌گیری‌های طیف ترکیبات مختلف در نواحی  UV، VIS و NIR مورد استفاده قرار می‌گیرند. طیف‌سنج‌های فشرده  شرکت ما به همراه نرم‌افزار آنها که از آشکارساز CMOS با ۴۰۹۶ آرایه و گریتینگ‌های با دانسیته خطوط مختلف استفاده می‌کنند، برای محدوده ۱۱۰۰-۱۷۰ نانومتر به کار رفته و می‌توانند جهت کاربردهای مختلف تحقیق و توسعه، آنالیز محصول، آموزش و حتی OEM مورد استفاده قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: طیف‌سنج‌های مختلف با محدوده طول موجی، دقت و حساسیت قابل تنظیم و نقاط قوت مخصوص به خودشان جهت کاربردهای مختلف قابل طراحی است. طیف سنج‌های سفارشی که تولید می شوند، دارای ویژگی‌های مطلوبی برای کاربرد مورد نظر از جمله هماهنگی با تحقیقات پیشرفته، توسعه طیف‌سنج‌ها، توری‌ها، آشکارسازها و ادوات اپتیکی و پلتفرم ماژولار برای کارایی بیشتر زمان و هزینه و ابزار مناسب جهت پروژه مشارکتی است.

مدیرعامل این شرکت در خصوص نرم‌افزار دسـتگاه اسپکترومتر، گفت: نرم افزار چندمنظوره دستگاه این امکان را فراهم می‌کند که به آسانی بتوان از اسپکترومتر در کاربردهای مختلـف ماننـد طیـف سنجی رامان، جذب و عبور، بازتابـش، فلورسانس و غیره بـرای مواد مختلف جامد و مایع استفاده کرد. همچنین این نرم‌افزار قابلت حذف نور محیط، ذخیره اطلاعات به صورت تصویر و اعداد دو ستونی، قابلیت پیدا کردن قله طیفهای مختلف و ... را دارد.

بیانی در خصوص دستگاه کوانتومتر پرتابل تولیدی شرکت هم تصریح کرد: با توجـه به نیاز صنایـع مختلـف بـه اسـتفاده از دستگاه کوانتومتر پرتابل در سایت‌های کارگاهی و صنعتی به منظـور کنترل سریع آنالیـز مـواد ورودی، خروجـی و محصـولات حین تولید بدون نیاز به تخریب و یا نمونه گیـری، دستگاه کوانتومتـر پرتابـل برای اولین بار در کشور توسط شرکت ما به بازار عرضه شـده است.

وی در خصوص تجربه حضور این شرکت در نمایشگاه ایران ساخت گفت: ما از دوره چهارم نمایشگاه ایران ساخت در آن شرکت کرده‌ایم و خوشبختانه طی این سال‌ها بیش از ۱۰ دستگاه اسپکترومتر و بیش از ۱۰۰دستگاه کوانتومتر پایه فلزات رنگی به واسطه این نمایشگاه به فروش رسید.  

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، یازدهمین نمایشگاه، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت ۱۲ تا ۱۵ دی ماه در ۱۴ بخش موضوعی اعم از نفت و پتروشیمی، الکترونیک و نرم‌افزار و شبیه ­سازها، عمران و ساختمان، مکانیک، شیمی و متالورژی، کشاورزی و محیط‌زیست، فیزیک پایه، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی، مواد آزمایشگاهی، مهندسی پزشکی و زیست مواد، خدمات سکوبندی، خدمات کالیبراسیون و تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی مدار به منظور عرضه محصولات و خدمات فناورانه ساخت داخل برگزار می‌شود.

انتهای پیام

منبع خبر "خبرگزاری ایسنا" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.